blogger analytics
Proplan Yavru Kedi MamasıProplan Yavru Kedi Maması

Proplan Yavru Kedi Maması

Paylaş
 

Proplan Yavru Kedi Maması

Hayatınızda yapacağınız en güzel şeylerden biri evcil hayvan sahiplenmektir. Sizi karşılıksız sevecek, her zaman size muhtaç olan bu varlıklar ile yaşamak, hayata bakış açınızı değiştirecek olup bambaşka bir duyguyu, hayvan sevgisini tatmanızı sağlayacaktır. Böylece sizin sayenizde de bir hayvancık sıcak bir yuvaya sahip olup, sadece ona vereceğiniz biraz sevgi ve yiyecekle yaşamına sağlıklı ve mutlu bir şekilde devam edebilecektir.

 

Hepimiz hayat koşullarına ayak uydurmak zorunda olduğumuz için, çalışma hayatı, sorumluluklarımız ve sosyal çevre içinde hızlı bir tempoda yaşıyoruz. Peki, bu yoğun tempoda sahipleneceğiniz evcil hayvan ne olabilir?

 

Örneğin yavru bir kedi. Yavru bir kediyi herhangi barınaktan sahiplenebileceğiniz gibi bir gün sokakta yürürken tesadüfen de karşınıza çıkabilir. Daha sokak hayat tecrübesi olmayan bu yavru kedi, minicik gözleriyle size muhtaç bir şekilde bakacak olup, sizi türlü şirinliklerle daha ilk anda büyüleyecektir. Kucağınıza alıp evinize getirdiğiniz kedinizin burası artık yuvası olacaktır.

 

Kedilerin bakımı diğer evcil hayvanlara göre daha az zahmetlidir. Çünkü kediler çoğunlukla evinde zaman geçirmekten hoşlanırlar. Ayrıca uykuya pek düşkün olduklarından bir minderinin ya da sepetinin olması gerekecektir. Özellikle kediniz yavru olacağı için ilk zamanlarda yaşamının büyük bir bölümünü uyuyarak geçirecektir. Kedinizi bir köpek gibi düzenli yürüyüşe çıkaramayacağınız için tuvalet ihtiyacını kediler genellikle evin banyosu ya da balkonunda kendilerine hazırlanmış geniş bir kum kabında karşılarlar. Bu kumun düzenli bir şekilde değiştirilmesinde fayda var. Son olarak en önemli ihtiyacı olan beslenmesi konusunda özenli olunması gerekmektedir. Beslenmesi konusunda mama seçimine dikkatli olunması gerekmektedir. Hem dostumuzun sağlığını hem de bütçemizi göz önünde bulundurarak iyi bir mama seçimi yapmamız gerekir.

 

Piyasada bulunan mamaların çoğu marketlerde uygun fiyata satılmakta olup, bir kısmı da veteriner ve petshoplarda satılmaktadır. Peki marketlerde satılan mamalar ile diğerlerinin arasındaki fark ne olabilir?

 

Market mamaları diye tabir ettiğimiz mamalar rekabet piyasasın da uygun fiyatlı olmak zorunda olduğu için üretiminde maliyetini düşürmek için kullanılacak malzemelerde ona göre tercih edildiğinden, mama kalitesi haliyle düşük olabiliyor.

İçeriği bu malzemelerden oluşan mamalar hayvanın gelişimini, deri yapısını, dışkısını yani sonuç olarak sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Veterinerinizin önerdiği mamalar ise hayvan sağlığı açısından daha uygun olacaktır. Bu sebeple benim tercihim mama seçiminde kalitesi yüksek olanlardır. Kedilerin tükettiği kuru mama miktarı az olduğundan mamanın fiyatı bütçenizi pekte etkilememektedir.

 

Yavru kedileriniz için tercih edebileceğiniz bir marka olan Proplan Yavru kedi maması piyasada kaliteli olarak değerlendirebileceğimiz ve veterinerlerin de önerdiği bir markadır. Vitamin ve protein açısından zengin olan Proplan Yavru kedi mamaları, kedinizin sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmesi için uygun içeriklere sahiptir. Her markada olduğu gibi bu markada da hem yaş hem de kuru mama vardır. Purina firmasının ürettiği bu mamaları çeşitli kilolarda ihtiyacınıza göre satın alabilirsiniz. Ülkemizde satışı yaygın olan Proplan Junior Tavuklu ve Pirinçli kedi maması kediniz için uzun yıllar bütün besin ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir çeşididir. Gerçek tavuk etinin kullanıldığı Proplan yavru kedi maması kediniz için hem lezzetli hem de sindirimi kolay bir mamadır. Sindirimi kolaylaştıran en önemli maddelerden biride pirinç ve tahıl içeriğidir. Ayrıca kediniz yavru olduğundan anne sütünde bulunan bir takım ihtiyaçları alması gerekmektedir. Bu mamada bulunan DHA Docosahexaenoic Asit maddesi beyin ve görme fonksiyonlarının gelişimine katkı sağlamaktadır. Yeterli miktarda bulunan taurin ve aminoasitler içerdiğinden bağışıklık sisteminin gelişimini destekler. Yine içinde bulunan Omega yağ asitleri ve vitamin A sağlıklı deri ve parlak bir tüy yapısı sağlar.

 

Mamanın kullanım miktarı kedinizin içinde bulunduğu haftaya göre değişiklik göstermektedir. 3- 6 haftalık kediler için günlük kullanım miktarı 29-38 gr, 6-24 haftalık kediler için günlük kullanım miktarı 38-87 gr, 24-52 haftalık kediler için günlük kullanım miktarı 87-77 gr şeklinde kedinize birkaç seferde günlük kullanım miktarını aşmadan verebilirsiniz.

Proplan Yavru Kedi Maması

Mamanın kalitesinin bozulmaması için hava almayan bir kutuda, serin ve kuru bir ortamda mamayı saklamanızı tavsiye ediyorum. Bütün koşulları sağladığımıza göre mutlu, huzurlu karşılıksız sevgiyi tadacağınız bir yaşam sizi bekliyor demektir.

 

 

Bu yazı 237 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak