blogger analytics
Beslenme Ve KedilerBeslenme Ve KedilerBeslenme Ve Kediler

Beslenme Ve Kediler

Paylaş
 

Beslenme Ve Kediler

Kediler evimizde, dışarıda sürekli bizlerle iç içe yaşayan canlılardır. genelde çok oyun seven hareketli olan kediler için evimizde bakmak biraz yorucu ve yapılması gereken hususlar vardır. Bu hususlara uymak kedilerin sağlıklı yaşaması için önemlidir. Özellikle ev ortamına hazır olması gerekmektedir. Evde bakılacak kediler için onlara güven dolu bir ortam yaratmak ve uyuması için rahatça ulaşabileceği bir yatak hazırlamak gerekmektedir. Tuvalet için uygun bir yerde tuvalet kapı bulundurmalı ve bu kap içinde koku giderici kum olmalıdır. Ayrıca kediler için ulaşımı zor olmamalıdır. Kedilerin çok oyun oynadığı düşünürsek onların oyun oynaması için gerekli oyuncaklar bulundurmalıdır.

Kediler 2 yılda bir tüy değiştirmekte olduklarından uygun bir fırça ile tüylerini toplamaya yardımcı olunması gerekmektedir. Fırçalamanın sabah akşam düzenli olarak yapılması kedilerin deri ve tüylerinin daha sağlıklı ve canlı olmasını sağlamaktadır.

Kedilerin sağlıklı ve uzun ömürlü yaşam sürdürmesi için bilinçli ve sağlıklı beslenme yapılması gerekmektedir. Beslenme konusunda yapılacak yanlışlar kedinizin yaşam kalitesini bozar ve en kötüsü ölümle sonuçlanmaktadır. Bundan dolayı mama seçimi çok iyi olmalıdır. Hangi mamalar kediler için uygundur?

Sağlıklı ve kaliteli bir kedi maması kedilerde alerjik reaksiyon oluşturan tahıl türevi ( mısır, mısır glüteni, buğday, soya, kurutulmuş arpa küspesi gibi ) maddeler mutlaka olmamalıdır. Bu maddelerin hiç biri kedilerin beslenmesinde kullanıcıya ve kedilere faydalı olan besinler arasında yoktur. Bunlar tamamen üretilen mamanın maliyetini düşürmek için kullanılmaktadır. Sağlıklı ve kaliteli mamanın, içeriğinde kaynağı belli olan taze et mutlaka olmalıdır. İçine konulan et sağlıklı ve mutlaka taze olmalıdır. Kötü ölen hayvanların eti değil veya et türevi ürünler değil sağlıklı ve taze et olmalıdır. İyi mamanın üzerinde etin kaynağı nedir mutlaka yazılıyor olmalıdır. Dengeli fosfor, kalsiyum ve magnezyum oranına sahip olmalıdır. Bunların oranları da yüksek olmamalıdır. Çünkü kedilerinizde böbrek ve mesane hastalığına sebebiyet vermektedir. Kediler de kuru mama beslenmesi yapıldığında günde en az 1 fincan kadar su içmeleri gerekmektedir. Dengeli protein oranı mutlaka mamada olmalıdır. Bu olanak genelde % 30 ile % 35 arasında değişmektedir. Mama kimyasal koruyucu maddeler ile muhafazası sağlanmış mama tercih edilmemelidir. a-Takoferol E vitamini ile bozulmadan muhafazası sağlanmış mama kalitelidir. Mamaların doğal olmayan yollar ile muhafaza edilmesini sağlayan kimyasallar kediler için son derece tehlikelidir.

Dr. Sacchi Kedi Konserve Av Etli kedi mamasını inceleyelim, içeriğinden av etti olan ve tahıl bulunduran mamadır. Kediler için tahıl içermesi uygun değildir. Tahıl içerikli mama kedilerde alerjik reaksiyonlar göstermektedir. Bitkisel proteinler bulunmaktadır. Av eti aroması ve av eti jölesi gibi maddeler içermektedir. Av eti kaynağının ne olduğu tam olarak yazılamadığından çok önerilecek bir mama türü değildir.

Kullanıma hazır pratik ambalajlar da olsa da içeriği açısından kedilerin dengeli beslenmesine uygun olmayan mamadır. İçeriğinde ki av eti kaynağı ambalajlar üzerinden belirtilmelidir. Özelikle tahıl içermesi kedilerin beslenmesi için tercih edilen mamalardan değildir.

Beslenme Ve Kediler

Kedilerin beslenmesi ve sağlıklı yaşaması için tahılsız mama kullanılması çok önemlidir. Ayrıca içeriğinden kullanılan et kaynağı sağlıklı beslenme açısından önem içermektedir. Dr Sacchi Kedi Konserve Av etli mama fiyat açısından uygun olabilir fakat içerik olarak kedilerin sağlıklı beslenmesi için uygun değildir. Alerjik reaksiyonlar yaratması muhtemeldir. İçindeki fosfor, mineral, magnezyum oranları ambalajlarda belirtilmemiştir. Kedi maması seçiminde seçilmesi mümkün olmayan av etli kedi maması kedilerin sağlıklı beslenmesinden tercih edilecek bir mama değildir. Çünkü tahıl içerikli olması ve av etinin kaynağının belli olmamasıdır. Maalesef ki muhafaza şekli hakkında doğal yollar ile değil kimyasal yollar ile muhafaza ediliyor olması da bir başka olumsuz yönüdür. Kediler için daha sağlıklı ve dengeli beslemesini sağlayacak mama türleri seçmeliyiz. Et kaynağının belli olduğu ve tahıl içerikli olmayan mama türleri seçilmelidir. Kedilerin sağlıklı yaşamsı sahiplerinin elindedir. Onun için kedimize iyi bakalım.

Bu yazı 179 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak