blogger analytics
Champion Ciğerli Kedi KonserveChampion Ciğerli Kedi Konserve

Champion Ciğerli Kedi Konserve

Paylaş
 

Champion Ciğerli Kedi Konserve

 

En iyi ev arkadaşlarımızdan olan evcil hayvanların başında kediler yer almaktadır. Bakımı oldukça kolay olan kediler, çoğunlukla bir köşede uyuyan, sık sık yemek yiyen ara sıra da oyun ya da okşanmak isteyen ve bazen de ortalığı dağıtıp, küçük burnunu ve patilerini yemeklere batırabilen miskin dostlarımızdır.

 

Kedilerin Bakımı;

 

Bakımının kolaylığı, evde yalnız kalabilmeleri, kendi kendilerine oyun oynayabilmeleri, tuvalet ihtiyacını evin bir köşesindeki kuma yapabilmesi, dışarıda yürüyüş yaptırmaya gerek olmayışı ve kabında maması varsa yeme ihtiyacını kendisinin gidermesi gibi nedenlerden dolayıdır. Tüy problemleri senenin bazı dönemlerinde, genellikle mevsim geçişlerinde görülebilmektedir. Bunun dışında her sene düzenli olarak veterinere götürüp kontrollerinin ve aşılarının yapılması gerekmektedir. Bu kadar az zahmet ve sorumlulukla kedi beslenebilir. Ancak onun ihtiyaçlarının göz ardı edilmesi durumunda sorunlar yaşanabilir. Örneğin tuvalet için hazırlanan kumunun sık sık değiştirmek gerekmektedir. Kedilerin tuvaletini yapmaları için kumu eşeleme sebebi temiz bir yer arayışıdır. Temizlenmemiş kuma tekrar tuvaletini yapmak istemediğinde, ihtiyacını evin herhangi bir noktasında giderebilir.

 

Ayrıca suyu her zaman temiz ve taze olmalıdır. Evcil hayvanlar için hazırlanan, elektrik ile çalışan su kapları bulunmaktadır. Bu mekanizma suyun tazeliğini koruyarak, evcil hayvanın suyu tüketmesiyle açık alana yeni su eklemesini sağlamaktadır. Böylece içme suyu temiz kalmaktadır.

 

Kedilerin Beslenmesi;

 

Kedilerin mama seçimi aslında oldukça ödemlidir. Kimilerine göre evde pişen yemekten vererek kedi beslenebilir. Ancak bu şekilde bir beslenmeyle ihtiyacı olan vitamin, protein ve mineralleri düzenli almamış olmaktadır. Bu nedenle veterinerlerin önerdiği hazır mamalar verilmesi ve bu mamalara alıştırılması gerekmektedir.

 

Yeme alışkanlıkları, sahibi tarafından düzenlenmelidir. Genellikle maması her zaman hazır olan bir kedi, azar azar da olsa sık öğünler ile besleniyor.

Bu da sahiplerinin gün içerisinde işte olmaları nedeniyle, mama kabını hep dolu bırakmalarından kaynaklanmaktadır. Bu şekilde beslenmeye alışmış olan kediler mama kapları boşaldığında mutfakta başka alternatifler aramaya başlayacaktır. Mama kabı hiç boş kalmayan kedilerin ise, düzenli beslenmediklerinden kilo problemleri ortaya çıkacaktır. Özellikle kısırlaştırılmış kedilerin bu eğilimi oldukça yüksektir. Bu nedenle önerilen yetişkin kedilere 6-7 saatte bir kez, ağırlığına oranla mama verilmelidir. Çünkü kilosu olan kediler sağlıklı değillerdir.

 

Tercih edilen Mamalar;

 

Evde pişen yemek artıkları yerine kuru mamaların tercih edilmesi, onların sağlıkları için bir gerekliliktir. Doğaları gereği eti, tavuğu, balığı ve benzerlerini çiğ tüketebilen canlılar olmalarına rağmen, ev ortamında yaşadıkları ve bu şekilde bir beslenmeye alışkın olmadıkları için sindirim sistemlerinde sorunlar yaşamalarına neden olabilir. Hazır mamalar ise doğalarında olan bu besinlerin kurutulmuş ve protein, vitamin ve minarelerle zenginleştirilmiş formülleridir.

Champion Ciğerli Kedi Konserve

            Champion Ciğerli Kedi Konserve yetişkin kedilerin damak tadına uygun olmasının yanı sıra, kedinin alması gereken kadar ve yaşının gerektirdiği ölçülerde vitamin ve protein içermektedir. Oyun çağını neredeyse bitirmiş, daha az hareketli kedilerin ihtiyaç duyduğu besin, yavru kedilere göre daha azdır. Yeme alışkanlığı oturmuş olan yetişkin kedilerin hazır mamalarla beslenmesi uygun olacaktır.

 

Champion marka kedi mamaları çeşitli sebze ve et ürünleri ile hazırlanmış konserveler halinde çeşitli kanallardan satılmaktadır. Bu yiyecekler, kurutulmuş et ve benzeri ürünleri içeren kuru mamalar ya da yaş mama denilen sıvı halde hazırlanmış konservelerdir.

 

Bazen evde pişen yemeklerden de yiyen yetişkin kedilerin, dişleri tavuk ve balıklarda bulunan kemikleri yiyebilmeleri için uygun dişleri vardır. Bu nedenle kuru mamaların da sertliği doğaldır. Ancak sıvı mamalarda sindirim sistemi için faydalı olacağından, Champion ciğerli kedi konserve gibi yaş mamalar tüketmesi önerilmektedir.

 

Bu yazı 151 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak