blogger analytics
En İyi Yaş Kedi MamasıEn İyi Yaş Kedi MamasıEn İyi Yaş Kedi Maması

En İyi Yaş Kedi Maması

Paylaş
 

En İyi Yaş Kedi Maması

Evlerimizde özenle baktığımız, bir ev hayvanı olmaktan öte ailenin birer ferdi haline gelmiş sevgili dostlarımız, kedilerimizin sağlıklı bir şekilde beslenmeleri konusunda belki bir çok kedi besleyen kişinin bile bilmediği bazı detaylara değineceğiz bugün.

Kedilerimizin sağlıklı beslenmeleri, doğru mama tercihleri ile beslenmeleri tahmin edebileceğinizden çok çok daha önemli olumlu yada olumsuz sonuçlara sebep verebilmekte, yanlış yaş mama kullanımında dahi uzun vadede kedinizin bazı hastalıklara yakalanması, tüyde dökülmeler, iç organlarda bozukluklar, alerji ve en kötüsü zehirlenmelere ve kayıplara kadar sebebiyet verebilmekte. Aslına bakarsanız kedilere soracak olursanız bu konuyu kendi damak tatlarıyla en iyi şekilde cevaplayanlar da onlar. Mesela belli bir marka mamaya alışmış, severek yiyen kedinizi başka bir marka mamaya alıştırmanızın oldukça zor olduğunu da kedi besleyenler gayet iyi bilirler.

Bildiğimiz gibi kedi mamalarında kuru mama ve yaş mama cinsinde iki ana mama tipi mevcut, kuru mamalar içerisinde su ve yağı daha büyük oranda bulundurdukları için elbette ki çok daha besleyici ve kedinizin bünyesel susuzluk ihtiyacını karşılamak konusunda kuru mamaya göre çok daha üstün. Zaten kedilerin tercihi de öncelikle bu yönde olmakta, yaş mamayı kuru mamaya tercih etmekteler.

Bilhassa erkek kedilerde idrar yollarında kristallenme ve böbreklerinde sorunlar oluşma sıklığı daha fazladır bu sebepten kedinin vücudunda barındırdığı su oranı mümkün olduğunca fazla olmalıdır, bunu da yaş mama ile desteklemek en sağlıklı ve doğal çözümdür. Ayrıca şunu artı parantez olarak belirtmekte fayda duyuyorum kuru mamalardaki nem oranı yüzde 8-10 arasındadır, bu bir kedi için oldukça yetersizdir, buna karşılık kuru mamadaki karbonhidrat oranı kedinin normal ihtiyacı olan orandan kat ve kat fazla. Bu yüzden kesinlikle öncelikle kediniz için yaş mamayı kullanmanızı öneriyorum.

Peki en iyi yaş kedi maması nasıl olmalıdır? En sağlıklı yaş kedi maması hangi cinstir nasıldır? Bir yaş mama alırken öncelikle dikkat edilmesi gereken husus, alacağınız mamanın tavuk, et, balık içerikli olmasından öte bu et cinslerinin mamanın içinde bulunduğu oran çok önemlidir. Örneğin, tavuklu bir mama alıyorsunuz fakat üzerinde yazan oran %5 Tavuk, buna yaş mama demektir. Pek doğru sayılmaz çünkü mamanın besleyiciliği çok düşüktür.

Mama neyli olursa olsun içindeki aktif et cinsinin minimum %30’larda olması normalidir. Aksi takdirde zaten o mamanın içerisinde kutunun hacmini dolduran başka besin değeri düşük veya gereksiz malzemeler vardır demektir bu. İkna olmadığınız bir mamayı almamanızı öneririm bu açında.

Bunun haricinde muhteviyatında ekstra tahıl (buğday,mısır) ibaresi olan bir yaş mamadan uzak durun, şeker olduğu yazıyorsa uzak durun, yine yapay yada suni diye adlandırılmış içerikler var ise kesinlikle almayın kedinize zarar vermiş olursunuz. İçerisinde yapay tatlandırıcıların olduğuna işaret eder bu ibare. İlave edilmiş tuz var ise, keza un ve gluten içeren mamalardan kaçının. Almadan önce yaş mamanızın son tüketimdir. Tarihine mutlaka bakın, açtıktan sonra bile kokusunu bir kontrol edin, mama neyli ise o şekilde kokmalıdır. Ayrıca balık içerikli konservelerin En İyi Yaş Kedi Maması

hakkında bir detayı paylaşmak isterim balık konservelerinde yüksek oranda magnezyum ve fosfor olması nedeniyle idrar yollarında kristallenmeye sebebiyet verebiliyor. Bilhassa ton ve somon balıkların bünyesinde ağır metaller barındırmasından dolayı, ayrıcadır. Fazla oranda civa bulundurmasından dolayı için kediler için çok zararlı olduğunu söylemekte, uyarmakta fayda görüyorum.

Gramaj açısından ise mümkün olan en küçük gramajlar saklama açısından en uygunu diye düşünüyorum.

Bu yazı 188 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak