blogger analytics
En Ucuz MamaEn Ucuz MamaEn Ucuz MamaEn Ucuz Mama

En Ucuz Mama

Paylaş
 

En Ucuz Mama
Tartışmasız evcil hayvanlarımız en yakın dostlarımız. Ve can dostlarımız beslenmesi için her zaman bize muhtaçlardır. Bu sebeple bir evcil hayvan bakımını üstlenmişseniz onların karınlarının doyması en önemli görevinizdir.

Günümüz şartlarında geçim derdi sebebiyle kendi ihtiyaçlarımızı bile kıt kanaat karşılarken, dostlarımızın ihtiyaçlarını karşılama noktasında doğal olarak uygun fiyatlı çözümler arıyoruz. Hal böyle olunca gerek internet üzerinden mama siparişi verirken, gerek market ya da petshoplarda gözümüz daima en ucuz mamayı arıyor.

Peki, en ucuz mama seçimini yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Uygun fiyatlı bu mamaları nereden temin ederiz ya da hangi markalarda bulabiliriz? Sadece ucuz diye evcil hayvanımızın sağlığını tehlikeye atar mıyız?

Ucuz mama seçiminde en önemli etken mamanın içeriği olmalıdır. En azından ambalajlı ürünleri tercih etmeniz ve ambalajın üzerinde son kullanma tarihi olmasına dikkat ederek mama satın almanız gerekmektedir. Kilo ile satılan açık mamaların fiyatı uygundur ama hem açık olması sebebiyle bayat olma ihtimali çok yüksektir, hem de içeriği hakkında hiçbir fikre sahip olamazsınız. Bu sebeple daha güvenilir olabileceği düşüncesiyle süpermarketlerde satılan mamalar tercih edilebilir. Ayrıca büyük boy ortalama 12-16 kg mama seçimi yaparak küçük paketlere oranla daha fazla mama almış olursunuz.

Ucuz mama satın almanız için en uygun yer internet sitelerindeki satış yerleridir. Çünkü ürünü direk toptancıdan alma imkânınız bulunmaktadır. İnternet üzerinden sipariş verirken hem alacağınız mamanın fiyatını diğer satıcılarla karşılaştırma imkânı bulabilir, hem de markanın adını, içeriğini, kullanıcı yorumlarını inceleyebilirsiniz. Bu sebeple ister kaliteli, ister uygun fiyatlı olsun her zaman en uygun fiyatlı mamayı internet sitelerinden alabilirsiniz. Aynı şekilde bazen süpermarketlerde bazı mama markaları için promosyon yapmaktadırlar. Bir alana bir bedava, büyük boy mamaya aksesuar hediyesi gibi çeşitli imkânlar sunmaktadırlar.

En Ucuz Mama

Ucuz mama olarak değerlendirebileceğimiz ülkemizde satışı yapılan ve kolaylıkla temin edebileceğiniz bilinen markaların en başında Goddy, Champion, Chappi gibi mamalar geliyor. Özellikle Goody hem fiyat bakımından uygun hem de fiyat performans dengesi açısından daha çok tercih edilebilir.
Zaten Türkiye’nin en çok satan kedi-köpek maması markasıdır. Mamanın üretiminin Türkiye’ de yapılması mama fiyatını etkileyen en büyük unsurdur. Bu sebeple benim için en ucuz mama kriterine sahip, en iyi mama olarak seçebileceğim bir mamadır. En azından üniversitede öğrencilik zamanımda sahiplendiğim köpeğimi 5 sene boyunca bu marka mama ile besledim ve maması ile ilgili bir sağlık soruna rastlamadım. Tabi ülkemizde insanların tükettiği gıdalar için bile yeterli denetimin yapılmıyor olması, hayvan gıdalarının denetimi konusunda ne denli özenli olunacağı da ayrı bir tartışma konusudur.

Tabi ki her üründe olduğu gibi ucuz kelimesi bir gıda ürününde geçtiği için akıllarda bir soru işareti kalmıyor değil. Sonuçta iki farklı mama aynı kiloda satılıp aralarında 5 kat fiyat farkı bulunması, içerikleri ve hayvan sağlığına etkisi hakkında düşündürüyor. Sadece sağlıksız koşullarda üretildiği için virüs taşıyan mamalar yüzünden birçok hayvan zehirlenip hayatını kaybedebiliyor. Bu mamaların bazıları virüs kontrolünden geçse de, uzun dönemde hayvanda böbrek yetmezliği, deri problemleri gibi kalıcı sağlık sorunları bırakabiliyor. Dünya da bu konu ile ilgili açılmış birçok dava hala sürmektedir.

Sonuç olarak en ucuz mama sağlıksız ya da en pahalı mama çok sağlıklı bir mama anlamına gelmiyor olabilir. Mama seçimi yaparken ucuz markalar arasında bir ön araştırma yapıp, daha önce bu mamayı kullanan evcil hayvan sahiplerinden fikir alıp bütçenize ve dostunuza en uygun ürünü bulabilirsiniz.

Bu yazı 473 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak