blogger analytics
Kedi Konserve MamaKedi Konserve MamaKedi Konserve Mama

Kedi Konserve Mama

Paylaş
 

          Kedi Konserve Mama

   Konsere kültürü daha çok ürünlerin daha uzun süre dayanmasını ve çevre koşullarından daha az etkilenmesini sağlamak amaçlı doğmuştur. Et benzeri tazeliği önemli yiyeceklerde gayet etkili bir yöntem olmakla beraber içine koruyucu sıvılar konulabilmesi taze kalma süresini oldukça uzatmaktadır. Konserveler kullanım amaçları doğrultusunda şekil ve hacim konularında farklılıklar gösterebilmektedir. Ayrıca pişirilen yiyeceklerde pişirdikten sonra bakteri üretimi hızla arttığı için bozulma daha çabuk olacaktır. Bu sebeple pişirilen yiyeceklerin özellikle havayla temasını kesmek açısından konserveler tercih edilmektedir.

 

Nasıl ki bizler için yiyeceklerin tazeliği önemliyse kedi dostlarımız içinde önemli. Kedi konserve mama diğer mamalardan farklı olarak kraker formatından çok et-balık-ciğer benzeri ürünlerle gerçek canlılardan elde edilmektedir. Bu mamalar kedilerinizin çok hoşuna gidebileceği gibi sizin için maliyeti açısından diğer mamalara oranla daha olumsuz olabilir.

 

Konserve yani daha çok bilinen ve kullanılan ismiyle yaş mamalar, diğer kuru mamalara göre çok farklı işlemlerden geçirilerek üretilir. Genellikle hayvani ürünler, mineraller, yağlar ve su ile karıştırılıp, buharda kısmen pişirilip katı hale geldikten sonra kesilmesi şeklinde bir yol izlenir. Sonrasında üstüne extra sos benzeri karışımlarla hem kokusu hem lezzeti arttırılmış olur. Ayrıca kesildikten sonra mamanın aldığı şekil gerçek bir eti andırdığı için daha cazip bir hale gelir.

 

Mama seçimlerinizde sizin kadar dostunuzun da fikri önemli tabi ki. Kimisi tavşanlı olanı daha çok severken kimisi de biftekliyi tercih edebilir. Bu konuda dikkat etmemiz gereken etmenlerden biride sağlık açısından yediği mamanın kedinize bir rahatsızlık vermemesi. Markaların ve içindeki bileşenlerin farklılığından dolayı bu tarz sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Böyle durumlarda veterinerinize danışmakta fayda var.

 

Ülkemizde kötü bileşenlerden ve yüksek şeker miktarıyla üretilen çok sayıda kalitesiz yaş mama bulunmakta. Hayvanların etlerinden ziyade iç organlarının kullandığı bu mamalar sevimli dostunuza zarar verebilir.

 

Quik, Whiskas, Felix, Gran Bonta gibi bir çok markanın konserve mamaları bulunmakta. Ortalama 400 gramlık bir ürün 3 ila 30 tl gibi geniş bir fiyat aralığına sahip. Mamanın içinde ürünler, kullanılan canlı ve doğallığı gibi etmenler bu fiyat çeşitliliğine sebep olabilmekte. Bu yüzden alacağınız ürünü iyi incelemekte fayda var.

Eğer kediniz mamayı beğenir ve sağlık açısından bir problem olmaz ise toplu alımlarda bu fiyatları daha da aşağıya çekmek mümkün.

 

Yaş mamalar extradan üzerine ekmekle veya evdeki artık yemeklerle karıştırılarak kullanılabilir. Mamayı karıştırarak kullanmak mali açıdan size fayda sağlayabilir. Fakat bu mamanın besin değerinin düşmesine ve katkı maddesiyle oluşacak bozukluklara neden olabilir. Kuru mamalarla beraber kullanılmasında bir sakınca olmadığı gibi dostunuzun su ihtiyacını karşıladığı için kuru mamanın yanında kullanılmasının daha iyi olduğu bile söylenebilir. Eğer kedinizi sadece kuru mamayla besliyorsanız yanında mutlaka bir kap su bulundurmalısınız.

 

Bu bilgilerden yola çıkarak konserve yaş mama seçiminde ucuza kaçmak kedinizde mide, böbrek ve bağırsak hastalıklarına davetiye çıkartabilir. Maliyet açısından ürünlerin dikkatli bir şekilde incelenmesi, bilgilendirmelerin dikkatli okunması ve Fiyat/Performans ekseninde karşılaştırma yapılarak alınması önerilir. Ayrıca yerli üretim mamalar daha ucuz olması, vergilerden ve ulaşım masraflarından daha az etkilendiği düşünüldüğünde normaldir. Tabi ki bu konuda mamanın kalite sınıfı da önemlidir.(Premium bir ürün daha pahalı olacaktır.)

Kedi Konserve Mama

Son olarak kaliteli yaş ve kuru mamalar kedinizin günlük besin ihtiyacı düşünülerek, bilimsel veriler ve deneyler ışığında hazırlanmaktadır. Sizin evde hazırlayacağınız mamalar karnını doyursa da besin değeri açısından büyük ölçüde eksik kalacaktır. Bütçenizden, kedinizin damak tadından ve sağlığından yola çıkarak vereceğiniz kararın doğru olması dileğiyle. İyi günler.

Bu yazı 167 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak