blogger analytics
Kedi Maması ÇorumKedi Maması ÇorumKedi Maması Çorum

Kedi Maması Çorum

Paylaş
 

Kedi Maması Çorum

Bu makalemiz kedi maması Çorum ile alakalı olacaktır. Bildiğiniz gibi kediler hayatımızın olmazsa olmazlarından bir tanesi konumuna gelmiştir. Hemen hemen her gün onlarca kedi ile karşılaşıyoruz. Hatta bazı vatandaşlarımız kedilerle daha iyi entegre olmuş durumdalar. Çünkü o insanlar evlerinde de kedileri görmekten gayet memnunlar. Kedileri evcil hayvan olarak evlerimizde beslemek gayet olumlu, hoş, güzel bir davranış olarak değerlendirilse de beraberinde birtakım sorumlulukla birlikte gelir. Bu sorumluluklar henüz kendi kişisel bakımını bile yapamayan insanlar için oldukça çekilmez ve zor bir hal olarak değerlendirilse de aslında evcil hayvanlarımızın sadece birkaç tane temel ihtiyacı vardır ve bunların sağlanması oldukça kolaydır. En temel ihtiyaç hepimizin bildiği gibi beslenmedir. Evcil hayvanlarımızın bu en temel ihtiyacını karşılamak için de oldukça dikkatli olmamız gerekir. Piyasa da kedi maması ile ilgili oldukça fazla ürün çeşidi bulunmakta. Aralarından seçim yaparken bazı kuralları dikkatle izlememizde fayda var.

 

Evcil hayvanlarımız yani kedilerimiz için doğru ve sağlıklı bir kedi mamasının içerisinde kedilerimize alerji yapan maddeler bulunmamalıdır. Bu maddeler kısaca mısır, mısır glüteni, soya, kurutulmuş arpa küspesi, buğday, digest gibi maddeler olup kedilerimiz için zararlı besin maddeleridir. Bu maddelerin hiçbiri kedilerimiz için sağlıklı besin kaynakları olmamakla birlikte kedi mamasının içerisinde bulunmasının nedeni üretilen mamanın maliyetine düşürmek ve mama ambalajının şişik durmasını sağlamaktır.

 

Kedilerimiz için sağlıklı denilebilecek mamaların olmazsa olmazı kaynağı belirtilmiş ettir. Kaynağı belirli et derken şunu kast etmek istiyorum, Chicken by products, Meat by products gibi ucu açık terimlerdir. Birçok firma kedi maması ambalajının üzerinde bu tanımları yazıp kendilerince sağlıklı kedi maması üretiyoruz izlenimini veriyorlar müşterilerine. Fakat durum bundan oldukça farklı. Şirketler hormonsuz sağlıklı et kullanmak yerine çürümüş etler, sokakta ölen hayvanların etlerini dahi kullanabiliyorlar. Bu tür mamalar kedilerimiz için hayati düzeyde tehlike arz ediyor. Kaliteli bir mamanın üzerinde etin kaynağı belirtilmeli ve Chicken by products, Meat by products gibi kelime oyunları yapılmamalıdır.

 

Sağlıklı ve kaliteli bir mamanın içinde bulunması gereken diğer bir özellik ise dengeli fosfor ve kalsiyum magnezyum değerleridir. Bu oranlar kedi mamasının kedilerimize yaralı birer gıda maddesi olması için oldukça önemlidir. Bu oranların yüksek olması halinde kedilerimiz böbrek taşı, idrar yolu hastalıkları gibi hastalıklara yakalanabilirler. Kedilerimize kuru mama veriyorsak şayet sıvı ihtiyacını da dengelemek için günde en az 1 kahve bardağı kadar su ve türevlerinden vermeliyiz.

Kedi Maması Çorum

Balık kaynaklı olan mamalarda balığın doğasından ötürü fosfor değerleri normalin biraz üzerinde olabiliyor. Ancak yine de tedbirli davranmakta fayda var. Kedilerimizin sağlığı için kedi maması alırken bakmamız gereken diğer bir önemli husus ise kedi mamasının içinde bulunan protein oranıdır. Yüksek protein oranına sahip olan besinler kedilerimizde alerji ve türevleri gibi hastalıklara sebep olabilir. Kedi maması içerisinde bulunan dengeli protein oranı %30-%36 arasında değişiklik göstermektedir. Genellikle denge değerleri yeterli miktarda olan kedi mamalarını tercih etmek kedilerimizin sağlığı açısından daha iyidir. Bir diğer önemli husus ise aldığımız mamanın kimyasal yollarla mı yoksa doğal yollarla mı üretildiğini kontrol etmek. Mamaları korumak ve raf ömrünü uzatmak için kedi mamasının içine koyulan kimyasal maddeler kısaca şunlardır: BHA, BHT, rquitoxin gibi benzin ve türevi maddelerdir. Bu maddeler her ne kadar kedi mamasının raf ömrünü uzatsa da dengeli oranlarda kullanılmadığı zaman kedilerimiz için oldukça zararlı hale gelebiliyorlar. Kedi maması Çorum adlı makalemiz umarım sizlere yardımcı olmuştur.

Bu yazı 179 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak