blogger analytics
Kedi Maması DenizliKedi Maması DenizliKedi Maması Denizli

Kedi Maması Denizli

Paylaş
 

Kedi Maması Denizli

Denizli, Ege bölgesinde yer almaktadır ve bölgenin büyük ve önemli şehirlerinden olarak bilinmektedir. Dünyada ise tekstili ile tanınmaktadır ve bu alanda önemli bir yere sahiptir. Unesco’nun dünya kültür mirası listesinde de yer alan Pamukkale, çoğu kişinin bildiği Türkiye’nin en tanınmış doğa harikasından biri olarak bilinmektedir. Yılda yerli ve yabancı milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Denizli, özellikle Pamukkale bölgesinde otelleri, termal turizm ve kaplıcalarıyla yaz, kış ziyaret edilen önemli şehirlerden birisidir. Aynı zaman da birçok antik kent, müze ve mağaralarla görülmesi gereken turistlik yerlere sahiptir. Şehrin birçok noktasında ise horoz heykelleri bulunmaktadır. Bu heykeller Denizli’nin önemli simgelerindendir.

 

Ege bölgesinin önemli şehirlerinden biri olan Denizli, her geçen gün gelişmekte ve büyümektedir. Ege ve Akdeniz ikliminin görüldüğü şehirde bazı farklılıklar görülse de sıcak bir iklime sahiptir. Bu nedenle özellikle kedi ve köpek bakımına da uygun olan şehirde yetkililer tarafından çalışmalar yapılmakla birlikte hayvan severler tarafından da çalışmalara destek verilmektedir.

 

Hayvan severler tarafından evlerinde veya bahçelerinde bakımı üstlenilen bu hayvanların beslenmesi, yaşam koşulları ve çevresi hayvanları etkilediği kadar sahipleri için de önemlidir. Evcil hayvan beslemek büyük bir sorumluluk, ilgi gerektirmektedir ve bu nedenle evcil hayvan besleyen veya beslemek isteyen kişilerin öncelikle evlerinde ve bahçelerinde düzenlemeler yapmaları ve bazı fedakarlıklar da bulunmaları gerekebilir.

 

Kedi Maması Denizli

 

Özellikle ev ortamında bakımı üstlenmek istenilen hayvanların başında kediler gelmektedir. Ancak kedi bakımı zorlu bir süreçtir ve mama seçimleri, eğitimleri gibi bir çok konuda sorumluluk gerektirmektedir.

 

Kedi bakımı hakkında dikkat edilmesi gereken şeylerin başında mama seçimi gelmektedir. Öncelikle yüksek kalitede ve doğal ürünlerden oluşan vitamin ve minareller açısından zengin mamaların tercih edilmesi gerekmektedir.

Kedilerin birbirinden çok farklı özelliklere ve rahatsızlıklara sahip olabileceği unutulmadan mama tercihi yapılmalı ve mama seçiminde kedinin ırkı, cinsi, kilosu, yaşı, cinsiyeti, hareket durumu, obeziyete olan yatkınlığı ve alerjik durumları göz önüne alınmalıdır. Özellikle alerjiye neden olabilecek maddelerden olan mısır gluteni, digest, buğday, soya, kurutulmuş arpa küspesi, renklendiriciler, GDO’lu ürünler ve kimyasal maddelerin mamaların içerisinde bulunmaması gerekmektedir.

 

Kedi MamasıDenizli

 

Kaliteli bir mamanın içeriğinde yüksek oranlarda et bulunmalıdır. Ancak birçok mamanın içeriğinde et ve türevleri gibi ibareler bulunmaktadır. Bu ibareler mamanın içeriğinin kalitesiz, ölü ,hastalıklı hayvanların bayat etlerinden veya gaga, ibik gibi besleyici değeri olmayan etlerin mama içeriğinde yer aldığı anlamına gelmektedir. Bu nedenle kaynağı belli olan, kaliteli, doğal ve taze etlerin mama içeriğinde yer aldığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Protein kaynağının bitkilerden değil etlerden elde edilmesine ve dengeli protein oranına sahip olması önemlidir. Kedilerin uzun süre aynı mamayı kullanması zaman içerisinde farklı tatlara uzak durmalarına neden olacaktır. Bu nedenle belli aralıklarla ihtiyaç duydukları besinleri karşılayabilecek farklı mamaların tercih edilmesi gerekmektedir.

 

Kedi bakımında ise kedinizin eve adapte olabilmesi için kendiye ait olacak bir alan ve güvenli hissedebileceği köşeler oluşturmanız gerekmektedir. Kedinize ait olan bu alanda mama kabı, su kabı, yatağı veya sepeti, oyuncakları ve kum kabının mutlaka olması gerekmektedir. Kedinizi balkon veya evin bir odası gibi küçük bir alana kapatmamanız gerekmektedir. Bu tür kısıtlamalar kedileri olumsuz etkilemektedir.

Kedi Maması Denizli

Kedinizi kısırlaştırıp, kısırlaştırmamak konusunda kararsızsanız bu işlemin ömrü uzattığını unutmamanız gerekmektedir. Kısırlaştırma işlemi aynı zaman da birçok hastalığı da önlemektedir. Düzenli olarak aşılarının ve parazit kontrollerinin yapılması, veteriner kontrollerinin aksatılmadan yapılması kedi sağlığı için önemlidir.

Bu yazı 182 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak