blogger analytics
Kedi Maması DüzceKedi Maması DüzceKedi Maması Düzce

Kedi Maması Düzce

Paylaş
 

Mama nedir Kediler için nasıl mama kullanılır?

Kedi Maması Düzce

Mama bir evcil hayvana veya bir bebeğe dışarıdan hazır olarak alınarak süt veya suyla karıştırılarak verilen bir yemektir. Mamamlar genellikle evcil hayvan dendiğinde akla gelen ilk yemektir. Çünkü hayvana mama alıştırılması onun için uygun ve sağlıklıdır. Her kedi her mamayı yemez çünkü onun hoşuna gitmesi gerek birde onun için uygununu bulmak gerek. Kediler için sağlıklı ve kedileri alerji yapmayacak maddeler (buğday, soya, kurutulmuş arpa küspesi) bulunmaması gerektir. Kediler için genelde yaş mama kullanılmaktadır. Çünkü yaş mama kedi için daha iyidir ve yaş mamanın sindirilmesi daha kolaydır. Birde mamanın içinde tavuk eti vs. gibi şeylerin dışında ölü hayvanların eti olmaması gerekmektedir. Mamaların yanı sıra evimizde beslenecek en uysak kedi ırklarından bahsetmek isterim.

 

En uysal kedi Irkları

 

Bombay: Görüntüsüne rağmen içine kapanık sessiz evle bağı olan pek belli olmasa da sevgi dolu bir kedidir.

 

Burmese: Bu kedi kendine özgü bir yeteneğiyle ön plandadır. Bu kedi değişik sesler çıkartabiliyor. Merakıyla, zekâsıyla problem çözme ile ön plana çıkan bu kedi muazzam bir ev kedisi olmaya adaydır.

 

Chartreux: Bu kedi tüylerinin temizliğinde oldukça hoşnut olur. Cana Yakınlığıyla bilinir. Bahçede Çocuklarla oynamayı sever diğer kedilerin aksine dışarı çıkmayı sever.

 

Cymric: Görünüşüyle de Garfield’ı anımsatır. Karakter bakımından diğer kedilere nazaran la daha çok gelişmiştir. Çok fazla tüyü olduğu için bu kedinin bakımı biraz zordur. Cana yakın bir kedidir.

 

 

 

 

Kuru maya ve Yaş mama arasındaki farklar?

 

Kuru mayaları genellikle kediler için önermiyorlar çünkü kuru mamaların içinde bulunan karbonhidrat ve protein maddelerinin yüksek olması sonucu birçok hastalığa sebebiyet gösteriyorlar. Aslında kuru mayanın yanında yaş mayada o kadar iyi değil. Yaş mayanın kusurları ise yaş mama sulu olduğu için bu seferde hayvan kuru mamadan aldığı proteini yaş mamadan alamıyor ama yine de yaş mama daha iyi bizim için. Mamaların genellikle AAFCO, FEDIAF ve Complete & Balanced onayı olmalı ve bu ibareleri olması gerekir. Bu mamaların dışında birde Balıklı mamalar kedinin tüy dökmesine sebebiyet veriyor ve tavuklu mamalarda alerjilere sebebiyet verebiliyor eğer balıklı mama alacaksanız içinde karbonhidrat, protein ve yağ oranlarının yüksek veya az olmaması gerekmektedir.

 

Mamanın Hayvan Üzerindeki Olumlu Olumsuz Etkileri?

 

Genel olarak bahsettiğim gibi mamanın içinde protein karbonhidrat ve yağ oranı yüksek ise kedi bunu daha çok sever fakat eğer kediye bilinçsizce daha çok mama verirseniz kedi zaten hoşlandığından yer bunun sonucunda çeşitli hastalıklara yok açar. Bazı maddeler örnek verirsek taurin maddesi üreme sistemlerine bir katkıda bulunurken selüloz gibi maddeleri sindiremediği için hayvana rahatsızlık verebiliyor. Köpek mamasını sakın ola ki kedi için zannedip kedinize vermeyin çünkü kedilerin metabolizması, köpeklerinkinden düşüktür bunun sonucu kediniz hastalanabilir.

 

Alınması Önerilmeyen Mama Çeşitleri

Kedi Maması Düzce

  • Goody: Bu mama kedinizin tüylerini dökmesine neden olur.
  • LA Cat: Bu mamanın tuz oranı yüksek olduğundan hayvanın sindiriminde zorlanabilir.
  • Whiskas: Boya ve tuz oranı fazlalığından kedinize zarar verebilir.

 

 

 

 

 

 

Alınması Uygun Mama çeşitleri

 

  • Specifit: Bu mama ph seviyesinin ayarlayarak kedinin böbreklerindeki taşları erittiği gözlemlenmiştir.
  • Sanabella: Bu mama çok iyi olmamasına rağmen ama kullanıcıların hoşuna giden çok az tahıl içeren bir mamadır.

 

            Kedi Maması Düzce taraflarında bulunabilir. Mama alınacak yerler çoğu zaman marketler petshoplar gibi yani uygun ürün satmayan en başta söylediğim damgalara sahip olan mamalar alınmalıdır, Aksi takdirde kediniz sindirimde zorlanabilir ve hatta ölebilir.Son cümlelerimizi söylemek gerekirse mamalarımız uygun yerlerden alınmalı ve sertifikalı yerlerden onaylı olması gerekmektedir.

Bu yazı 335 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak