blogger analytics
Kedi Maması EdirneKedi Maması EdirneKedi Maması Edirne

Kedi Maması Edirne

Paylaş
 

Kedi Maması Edirne

Evcil bir hayvan beslemek çocukluktan beri birçok insanın vazgeçemediği bir hayalidir. Hatta birçoğumuz çocukken sokakta bulduğumuz yavru bir kediyi, yavru bir köpeği ya da yalvar yakar ailemizi ikna ederek aldırdığımız bir civciv ya da tavşanı sahiplenmişizdir. Ancak bizim çocuk olarak bunların bakımı ile tam olarak ilgilenemeyeceğimiz gerçeği ve ailemizin de bu bakımı üstlenmek istememesi, onlarla olan birlikteliğimizin ve geçirdiğimiz eğlenceli vakitlerin de kısa sürmesine yol açmıştır. Çocukken bu tür bir durumla karşılaşan bazı insanlar içlerinde kalan bu evcil hayvan besleme arzusunu ve hayvan sevgisini daha sonra kendi evinde gidermek istemektedir. Bu duygu ile hareket eden hayvan severler tarafından da en çok köpek ve kediler beslenir.

 

Kediler köpeklere nazaran biraz daha az sadıktır. Bir köpek sahibi için her şeyi göze alır ve ona itaat eder ancak bir kedi besliyorsanız onun tatlı miyavlamaları ve size sokulmalarının yanı sıra canı sıkıldığında, sizinle oynamak istemediğinde keskin tırnaklarının ortaya çıkabileceğini de düşünmelisiniz. Bir kedi sizi sahibi olarak değil, onun oyun ya da beslenme ihtiyaçlarını karşılayan bir köle gibi görür. Yani o ne zaman isterse o zaman oyun oynayabilirsiniz. Ancak bunların dışında oldukça sıcak bir dostluk kurabilirsiniz. Gece uyurken onun sizin koynunuza sokulması sizi mutlu edecektir.

 

Kedi bakımında dikkat edilmesi gereken birçok konu bulunmaktadır. Öncelikler bir kediyi sahiplenmeden yapılması gerekenler bulunmakta. Kedinizi eve getirmeden onun yatacağı yeri, tuvalet yerini ve mama kabının duracağı yeri belirleyip bazı hazırlıkları yapmanız gerekmektedir. Sahipleneceğiniz yavruyu da tanıdığınız birinden, evcil bir kedinin yavrusunu alabiliyorsanız daha doğru olacaktır. Çünkü sağlıklı ve düzenli aşıları yapılmış bir annenin yavrusu da birçok hastalığa karşı daha dirençli olacaktır. Kedinizi eve getirdikten sonra onun aşılarını düzenli takip etmeli, iyi bir veteriner hekim kontrolünde gelişimini takip etmelisiniz. Kedi bakımı için gerekli olan bazı ipuçlarını araştırıp öğrenmelisiniz. Onun temizliğine ve beslenmesine maksimum özeni göstermelisiniz. Gelişimi için yiyeceği besinlerin ve hangi düzende beslendiğinin önemi paha biçilemez.

 

Kediniz için mama tercihi yaparken de dikkatli olmalısınız. Kediler de insanlar gibi yağlı yiyeceklerin ve abur cuburların lezzetine kanmaktadırlar. Kedinizi bu şekilde beslenmeye alıştırırsanız bu alışkanlığını bir daha bıraktıramazsınız. Bu sebeple en baştan doğru seçimleri yapmalısınız. Bunu yaparken de kedinizin fiziksel özellikleri ve yaşına göre tercihlerde bulunmalısınız. Alacağınız mamalarda yavru kediler için “junior” ve yetişkin kediler için “adult” ibaresinin olduğunu unutmayın. Eğer kedinizin obezite problemi varsa daha az yağlı ve diyet mamaları tercih etmelisiniz.

Aksi halde ciddi sağlık problemleri ile karşılaşacağını unutmayın. Kedinizin kısırlaştırıldığı dönem de yiyecek seçiminde dikkat edilmesi gereken dönemlerdendir. Kısırlık sonrası kediler kilo alma eğilimi gösterirler. Bu durumu engelleyici mamalar seçmeniz gerekecektir. Bu durumdaki kediler için özel mamalar hazırlanmaktadır. Aynı şekilde kedinizin cinsine özel olarak hazırlanmış mamaları da tercih edebilirsiniz.

Kedi Maması Edirne

Mama seçiminde tercih ettiğiniz ürünleri internet üzerinden satın alabileceğiniz gibi eğer Edirne ilinde yaşamaktaysanız, burada bulunan birçok petshoptan da dilediğiniz mama türünü bulabilirsiniz. Kedi Maması Edirne merkezde Talat Paşa Asfaltı’nda, Ali Paşa Çarşısı’nda, Kuşçudoğan mahallesi Hükümet Caddesi’nde, Keşan’da Orta Cami Mahallesi’nde, Uzunköprü’de Atalar Caddesi’nde, Havsa’da Hacı İhsan Mahallesi’nde, Süloğlu’nda Merkez Mahallesi Kemal Balıkesir Caddesi’nde petshop ve veterinerlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca büyük süper marketlerde de kedileriniz için gerekli mama ve bazı diğer ihtiyaçlara ulaşabilirsiniz. Bir de Edirne Merkez’de, Olin Yağ Fabrikası civarında, belediyeye ait olan bir hayvan bakım evi bulunmaktadır.

Bu yazı 133 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak