blogger analytics
Kedi Maması ErzurumKedi Maması ErzurumKedi Maması Erzurum

Kedi Maması Erzurum

Paylaş
 

Kedi Maması Erzurum

Erzurum, Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden biri olan Doğu Anadolu Bölgesinin incisi olan bir şehirdir. Erzurum, Doğu Anadolu Bölgesinin en büyük şehri olma özelliğini taşımaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği 1900 metre olan Erzurum, tarihten bu yana en önemli yerleşim merkezlerinden birisi olmaya devam etmektedir. Şehir yapısına bakıldığı zaman tarihi, tarihi eserleri ve kayak merkezleri ile öne çıkmaktadır. Yüz ölçümü olarak Erzurum, Türkiye’nin en büyük yerleşim merkezlerinden birisidir. Tarım ve Hayvancılığın en önemli geçim kaynağı olduğu Erzurum’da turizm faaliyetleri bakımından kış sporları turizmi öne çıkmaktadır. Erzurum’da kış aylarında yaşanan soğuk iklim sebebiyle Sanayi sektörünün gelişmediği görülmektedir. Erzurum ili yüzölçümünün sadece % 15.17 oranın kullanılan tarım arazisi vardır. Erzurum’un tarihsel bakımdan eski medeniyetler döneminde de en önemli yerleşim birimlerinin başında gelmesinin sebeplerinden birisi coğrafi konumunun önemli olmasıdır. Erzurum şehrinde yapılan kazılar sonucu bulunan bazı eşyalar Erzurum’un tarihini ‘ Yontma Taş Devri’ zamanın kadar uzandığı belirtilmektedir. Erzurum’un tarihi milattan önce 4000 yıl öncesine kadar dayandırılmaktadır. Bugün Erzurum ili, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bir vilayettir. İl sınırları içerisinde 20 İlçe merkezi bulunmaktadır. 2015 yılında ki nüfus raporlarına göre şehir merkezi ve ilçe merkezleri toplamında 762,321 kişi yaşamaktadır. Alan kodu +90 442 olan Erzurum, trafik plaka kodu ise 25’dir.

 

Kedi beslemek her kesimden hayvan severin yapabileceği bir şeydir. Kedinizin bakımı, temizlenmesi bu hususta önemli bir yer tutar. Kedi beslemek, kedinizle oynamak kedinizi mutlu edeceği gibi sizinde mutlu olmanızı sağlayacaktır. Yapılan araştırmalara göre, Kedi beslemeyi getiren insanların sorumluk duyguları daha fazla olduğu anlaşılmıştır. Kedi besleme konusunda en önemli noktalardan bir kaç tanesi kediniz için hangi tür mamaları tercih etmeniz gerektiğidir. Kedinizin daha sağlıklı ve mutlu şekilde yaşamasını isteyen bir çok Kedi sever, beslenme yöntemleri konusunda sıkıntı yaşamaktadır.

 

Yetersiz besin öğeleri içeren mamaları tercih edenler, Kedilerinin belli bir süre sonra zayıf ve halsiz düşmesinden bahsetmektedir. Kedinizin gelişimi açısından en önemli olan nokta yeterli besin öğesi içeren mama ürünlerinin tercih edilmesi noktasıdır. Farklı yaş gruplarında farklı besin öğeleri ihtiyacı olan kedinize bebeklik çağlarında protein bazlı Kedi Maması önerilirken, enerji ihtiyacın en yüksek safhada olduğu çocukluk ve gençlik dönemlerinde ise yüksek enerji sağlayan karbonhidratlı mamalara yönelmeniz gerekmektedir. Kedilerinizin yüksek enerji ile birlikte az hareketli olmasından dolayı kedinizde miskinlik, hareketsizlik ve isteksizlik başlayacaktır. Bunun önüne geçmemiz için gençlik çağında ki kedilerinize karbonhidrat beslenmesi yaparken aynı zaman sportif oyun alışkanlığı da kazandırmanız gerekmektedir.

Erkek kedilerin daha fazla enerji ve protein ihtiyacı olduğunu düşünürsek Kedi maması konusundan Dişi kedilere oranla daha farklı mama tercihleri yapmamız gerekebilir.

Kedi Maması Erzurum

Beslenme, yeryüzünde ki her canlı grubu için en önemli yaşamsal faaliyetlerden birisidir. Kedinizin bebekliğinden itibaren yanlış Kedi maması ile beslenmenizden dolayı ilerleyen yaşlarında sağlık problemleri baş gösterme olasılığı oldukça fazladır. Bu sağlık problemlerinin önüne geçebilmek için kedinizin bulunduğu yaştan itibaren ihtiyacı olan besin öğelerini eksiksiz içeren Kedi maması tercih edilmelidir. Mamanın içeriğinde ki protein kaynaklarının da önemli olduğunu bilmek gerekmektedir. Kedilerin sindirimi açısından en önemli nokta sık sık bağırsak sorunları yaşıyor olmasıdır. Bağırsak sorunlarının önüne geçebilmeniz için en önemli etken zengin lif kaynağı içeren Kedi Mamalarını tercih etmeniz gerekmektedir. Kedi bakımı oldukça kolay ve zevkli bir iştir. Kedinizin karakteri aslında sizi yansıtır. Bu nedenle sevimli dostlarımıza gereken özeni gösterelim ve sevgimizi fazlasıyla hissettirelim.

Bu yazı 117 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak