blogger analytics
Kedi Maması MarkalarıKedi Maması MarkalarıKedi Maması Markaları

Kedi Maması Markaları

Paylaş
 

Kedi Maması Markaları

Evlerimizin neşesi olan çoğu insanların gösteremediği sadakati gösteren kedilerimiz için sağlıklarını göz önünde bulundurmamız gereklidir. Eğer evimizde kedimiz var ise sorumluluğumuzun bilincinde olunması ve her şeyden önemlisi onunda bir canlı olduğunu unutmayınız.

 

 

Kedi mamaların içeriği;

 

Her zaman kedilerimizin sağlığına zarar vermeyen besleyici ve kalite standartlarına uygun üretilmiş mamaları tercih etmelisiniz. Mama alınırken en önemli dikkat etmesi gereken sağlıklı ve besleyici bir kedi mamasının ana içeriği kaynağı belli et ve et türevleri olmalıdır. Piyasada bu işi yapan çoğu şirketler sattıkları her mama besleyici ve sağlıklı değildir. bu mamalar zarar vermez fakat besleyicide değildir. mamanın etiketin üzerinin de içeriğinde ne kullandığı ve öncelikle AAFCO veya FEDIAF onaylı olmaları yazmalıdır. Kedi mamalarının içeriğindeki diğer en önemli unsur ise  fosfor, kalsiyum ve magnezyum oranlarına dengeli olması gerekmektedir.

 

Bu oranların yüksek olması durumunda kedinizde böbrek taşı, idrar yolu hastalığı gibi kedilerimizin dünyasını karartacak bir çok kötü hastalıklara yol açacaktır. Kediler kuru mama ile beslendiğinden dolayı en az günde 1 kahve fincanı ölçüsünde su içmelidirler. Bu oranı 1,1 – 0.7 arasında olursa dengeli ve problem yaratmayan bir içerik oluşturmalıdır. Balık kaynaklı mamalarda balıktan gelen doğal fosfor nedeniyle bu oran biraz daha yüksek olabiliyor buna dikkat edilmelidir. Bir diğer unsur ise mamanın içeriğinde dengeli protein onarı da %30-40 olmalıdır. Son olarak mamanın doğal yollarla yani α-Tokoferol E&C vitaminleri ve biberiye özütü ile bozulmadan muhafaza edildiğidir. Bazı mamaları korumak için kullanılan kimyasal maddeler BHA, BHT, equitoxin, propyll galat gibi benzin türevi maddelerdir. Doğru miktarda kullanılmazsa son derece zehirli olabilir.

 

Sağlıklı ve kaliteli bir kedi mamasının içerisinde başta TAURİN olmak üzere birçok vitamin, mineral ve bağırsak florasını canlandırıcı  kuru mamanın kabız yapmasını önleyici dengeleyici elementler olmalıdır. Taurin maddesi kedilerin görme ve kalp fonksiyonları açısından  çok önemlidir ve bu madde vücutlarında üretilemez yani dışarıdan almaları gerekmektedir. Bu nedenle taurin içermeyen mamalar alınmamalıdır.

 

 

Bazı kedi mamalarının markaları hakkında;

Whiskas

Tuz, katkı maddesi ve boya fazlalığından dolayı böbrek hastalıklarına sebebiyet olabilir. La Cat: Tuz oranının yüksekliği karaciğer rahatsızlıkları yapıyor. Goody: tahıl oranı çoktur. Bonnie: Kalitesi onaylanmayan yaş mama olduğu söylenmektedir. Super Cat: %28 Protein, %6 selüloz, %1.4 tuz oranı ve 1000 mg taurin miktarı. Sportmix Gourmet: %26 Protein, %2 selüloz oranı. Renklendirici içeriyor. Tommy Cat: %26 Protein, %3.4 selüloz, %9 yağ oranı. Champion: %32 Ham protein, %11-17 ham yağ, %4 ham selüloz, %8 ham kül, %2 HClde çözünmeyen kül, %0.1-1 sodyum oranı ve 1000 mg taurin miktarı. Proplan: %3 selüloz oranı. taurin içerir. Hill’s: %26-38 Protein, %5 selüloz oranı ve 1700-1980 mg taurin miktarı. Tahıl içeriyor. Royal Canin: %36 Protein, %18 yağ, %2.4 Lif. ve taurin içerir. Profine: %35 Protein oranı ve 1500 taurin miktarı. CaroCat: %25-33 Protein, %12-18 Yağ, %2-3 Lif, %4-6 Kül, %10 Nem, %29-45 Karbonhidrat, %0,7-1,17 Kalsiyum, %0,69-0,93 Fosfor, %0,28-0,33 Sodyum, %0,09 Magnezyum, %0,4 Potasyum oranı ve 1200-1550 Taurin miktarı. Farmina Cimiao: Tahılsız ve %70 etli mama %32 protein, %15 yağ oranı ve 2200-2400 taurin miktarı içeriyor.

Kedi Maması Markaları

Bir kedi için en iyi mama hangisi olduğunu ancak kendi sahibi seçebilir ve kedinizi en iyi tanıyan siz sahiplerisiniz. Bu yüzden kedileriniz için en iyisini tercih edin. Onlarda bizim gibi canlı varlıklar.

Bu yazı 282 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak