blogger analytics
Kedi Maması SeçimiKedi Maması SeçimiKedi Maması Seçimi

Kedi Maması Seçimi

Paylaş
 

Kedi Maması Seçimi

Evcil hayvanlarımız günlük hayatımızda bize arkadaşlık eden canlılardır. Bir kedi sizin ve ailenizin ömür boyu dostudur. Kedilerimiz bizler için çok değerlidir. Onları büyük bir sevgiyle büyütürüz. Her zaman onların iyiliğini isteriz.Bu dostunuza tıpkı aileniz gibi önem vermeniz gerekmektedir. Değer verdiklerimizi ise her zaman korumak isteriz. Fakat çoğu zaman nasıl koruyabileceğimiz hakkında fikrimiz olmayabilir. Bu yazımızda kedi maması seçimi ile ilgili bilgiler aktarmaya çalışacağız.

 

Kedilerin bir anlık heves olarak görülmeden sahiplenilmesi etik davranışlardan biri olacaktır. Kediler söz konusu olduğunda başlıca koruma yöntemlerinden biri de iyi beslenme olarak karşımıza çıkmaktadır. En önemli unsurlardan biri olarak beslenme alışkanlıkları gösterilmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenme canlılarda hayatın yapı taşlarından biri olarak gösterilmektedir. Doğal yaşamda evcil hayvanlarımız bir çok gıda ile beslenirler. Kedilerimiz de evcil hayvanlardan birisidir. Onların beslenmesi dostunuzun uzun yıllar sizinle beraber olmasını sağlayabilir. Kedileri diğer canlılardan ayıran bir özellik de beslenme alışkanlıklarıdır. Bu yüzden kedilerinize verdiğiniz mamalar önem kazanmaktadır.

 

Mamanın niteliği de çok önemlidir. Nitelikli mama tercihi en zor konuların başında gelir. Kedilerinizin yetişkinlik durumu besin ihtiyaçları bakımından farklılaşmaktadır. Kediler genellikle protein ağırlıklı beslenme ihtiyacı duyabilmektedirler. Bu yüzden firmalar kedilerin yetişkinlik durumlarına göre sınıflandırılmış mamalar üretmektedirler. Mamaları genel olarak incelediğimizde kedilerin ne ihtiyacından az ne de ihtiyacından fazla bir şekilde beslenmemesi için dengeli bir beslenme programı izlenmiştir.

 

Kedi Mamaları Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Çoğu zaman evlerimizde bulunan yemek artıklarını onlara vermeyi düşünürüz. Ev yemekleri ve yemek artıkları bizler için kolay bir besleme aracı olsa da aslında vitamin ve mineraller açısından kedilerinizin ihtiyaçlarını karşılamayabilirler.

 

Bu yüzden firmalar evcil hayvanlarımız için gerekli olan tüm vitamin ve minareleri barındıran mamalar üretme yolu seçmişlerdir. Satış noktalarında sıkça gördüğümüz mamalar birçok farklı çeşide sahiptir. Mamalar besleyicilik değerine göre farklılık göstermektedir ve genellikle evcil hayvanların olgunluk dönemlerine göre ayrılmaktadır. Mama tercihindeki önemli noktalardan biri ise içeriğinin taze olması ve doğal ürünlerden üretilmiş olmasıdır.       Evcil hayvanlarımıza vereceğimiz besine güvenmek çok önemlidir. Bu açıdan hazır mamalar ekonomik, pratik ve besleyicilik düzeyleri ile sıkça tercih edilmeye başlanmıştır. Birbirine rakip olan bir çok mama markası arasından doğru olanı seçmek çoğu zaman kafa karıştırıcı bir süreçtir.Firmalar yurtiçine ve yurtdışında bir çok noktada mama ürünlerini satmaktadırlar. Çoğu mama firması uluslararası düzeyde müşteri portföyüne sahiptir. Firmalar sadece kedi değil balık, köpek gibi diğer canlılar için de besin ve mamalar üretmektedir. Ülkemizde bu konuda bir çok firma benzer ve farklı niteliklerde kedi mamaları üretmektedirler.

 

Kedilerde Beslenme Sıklığı ve Yeni Mamaya Geçiş

 

Diğer canlılara nazaran kediler günde 3-4 öğün mamaya ihtiyaç duyabilirler. Öğün sayısı ise köpeklerde 1 veya 2’ye kadar inebilmektedir. Sağlık açısından sadece yeme sıklığı önemli değildir. Vitamin ve mineral içeren takviye besinler de ürün yelpazesinde yer almaktadır. Sağlıklı yaşam sürmelerinin bazı ipuçları vardır. Elbette her yemek artığının belli bir besleyicilik değeri vardır. Ama onların hareketli doğasına yetecek kadar besleyiciliğin bulunup bulunmadığı ise soru işaretidir.

Kedi Maması Seçimi

Ayrıca bir çok kaynakta yeni mamaya geçiş konusunda da tavsiyeler bulunmaktadır. Kediler mama ayırt edebilmektedirler. Yeni mamaya geçiş her zaman çok kolay olmamaktadır. Bunun için bir yöntem önerilmektedir. Bu yöntem ile beraber 1 haftada geçiş gerçekleştirilebilmektedir. Öncelikle eski ve alışkın olduğu mama üzerine yüzde 25 oranında yeni mama katılarak karıştırılır ve bu şekilde öğünler kediye verilir. Bu süreç 1 veya 2 gün devam etmelidir. Üçüncü günün ardından bu katkı oranı yüzde 50’ye çıkartılır. Bu şekilde yine 2 veya 3 gün daha mamaya devam edilmelidir. Ardından 7. günün sonunda ise sadece yeni mama verilir ve böylece kediniz mamaya alışmış olacaktır ve yabancılık çekmeyecektir.

Bu yazı 179 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak