blogger analytics
Kedi Maması TavsiyeKedi Maması TavsiyeKedi Maması Tavsiye

Kedi Maması Tavsiye

Paylaş
 

Kedi Maması Tavsiye

Kedi mamaları için önemle dikkat etmeniz gereken dünyaca ünlü kuruluşlar tarafından onaylı olmasıdır. Bu kuruluşlar AAFCO ve FEDIAF. AAFCO açılımı The Association of American Feed Control Officials’dır. Kuruluş sadece Amerika kökenli ürünlerde geçerlidir.

 

Amerika dışındaki ülkelerde bu kriteri aramak doğru olmaz bu yüzden Avrupa’da geçerli FEDIAF kuruluşuna mama firmasının üye olup olmadığına bakmamız daha doğru olur.

 

Genelde yağ oranı daha az, protein oranı çok ayrıca pirinç, mısır gibi tahıl ürünlerini az içeren mamalar tercih etmemizde fayda vardır. Fakat kediler yağ oranı fazla mamaları daha lezzetli buldukları için onları tercih ediyorlar. Tabi ki faydalı olan ürünlerin değeri fazla ise çeşitli hastalıklara da yol açıyor. Örneğin; Tuz oranının yüksek olması ve çok fazla protein değerinin olması bir mamada kedilerde üre ve böbrek hastalıklarına yol açmaktadır.

 

Tavuklu mamalar kedilerde alerjik hastalıklara sebep olmaktadır. Fakat deniz ürünleri ilaveli mamalarda kedilerin tüy dökümünü minimum dereceye indirerek tüylerinin daha canlı ve parlak gözükmesini sağlamaktadırlar. Ayrıca mamayı tercih ederken meal by-product ifadesini görüyorsak mamanın hayvansal üründen yapılmadığını yani yan ürünlerden kimyasal gibi ürünlerden yapıldığını belirtmektedir. Buda kedilerde alerji hastalığının oluşmasına sebep olmaktadır.

 

            Kedi maması tavsiye olarak kesinlikle almamanız gereken bazı firma isimlerini sizle paylaşacağım;

 

Bonnie; Kalite değeri belirsiz olan yaş bir mamadır.

Iams; Mama laboratuarlarda geliştirilirken canlı hayvanları denek olarak kullanılmasından dolayı bilinçli hayvan severlerin organize olarak dünya çapında protesto edilerek boykot edilmiş bir mamadır.

Whiskas; Boya maddesi, tuz oranının fazlalığı gibi orantısız madde kullanımından dolayı böbrek hastalıklarına yol açan mamadır.

Goody; Aşırı derecede tahıl ürünü barındırdığından tüy dökümüne yol açar.

Petikare, Micho, Bonacibo; Bu mamaların ortak özelliği Türkiye de üretilen kalitesiz ucuz mama olmalarıdır.

Mamalarda kristal oranının normalden fazla olmasından dolayı kusma, kanlı idrar bu sürecin devamında ise damar tıkanması ve bağırsakların yırtılmasına sebep olur.

 

Piyasadan toplanan bazı mama markaları;

 

Origen; Avustralya da gümrükten geçerken irradyasyona maruz kaldığından dolayı kedi ölümlerine yol açmış ve piyasadan toplanmıştır. Diş taşı, kurtlanma, kepekleşme gibi sorunlar meydana çıktığından dolayı kullanıcılar tarafından yetkili firmaya bildirilmiştir. Ayrıca mama üre ve böbrek hastalığı olan kedilere önerilmemiştir.

 

Acana; Origen ile aynı firma çıkışlı olan bu mamada origende olduğu gibi Salmonella bakterisi görülmüştür.

 

Blue Buffalo; Hayvanlarda kanlı ishale yol açtığından dolayı toplatılan bir diğer mamadır.

 

Taste of Wild; Bu mamada da Salmonella bakterisi şüphesi ve son kullanma tarihinin geçmesinden dolayı hayvanlarda kanlı ishal, tifo ve gıda zehirlenmeleri görülmüştür.

 

Sadece Yurt dışında bulunan mama markaları;

 

Wellness; Yan etkisi olarak şişmanlık görülmektedir.

Sportmix Gourmet; Renklendirici içermektedir.

Proplan; Ürün GDO içerdiği bilinmektedir.

Hill’s; Ürün proplanda olduğu gibi GDO içermektedir. AAFCO’ya bağlı değildir.

Brit Care; Tavuklu bir mama olmasından dolayı alerjiye yol açması muhtemel olan mama ayrıca tüy dökümüne iyi geldiği söylenmektedir.

Eukanuba; Firma aslında bir köpek maması üretmektedir son zamanlarda üretmeye başladığı İntestinal çeşitli maması ishale iyi geldiği bilinmektedir.

 

 

Piyasada sıkça önerilen bazı mama markaları

 

Farmina Cimiao; Tahılsız, %15 yağ oranı, %70 etli mama, %32 protein ayrıca 2200-2400 taurin miktarı içermektedir.

Farmina Matisse; Kısırlaştırılmış kediler için iyi geldiği söylenmektedir.

Snappy Tom; İçindekiler hemen hemen farmina cimiao ile aynı olan ayrıca lezzetlendirici, suni renklendirici olmayan bir mamadır.

Snopy Tom; Snappy tomun ıslak versiyonudur. Mama kilo kontrolünü sağlar ayrıca pH seviyesini ayarlayarak böbrekte oluşan taşları temizlemektedir.

 

Kedi Maması Tavsiye

 

Sanabelle; Az yağ oranı ve az tahıl miktarı olduğundan dolayı önerilen bir diğer mama markasıdır

Bu yazı 248 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak