blogger analytics
Kısırlaştırılmış Kedi MamasıKısırlaştırılmış Kedi Maması

Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Paylaş
 

Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Kedilerinizin beslenme alışkanlıkları onların sağlıklı ve dengeli bir yaşam sürmemesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu sağlıklı yaşamı sağlamak adına mama tercihlerine vurgu yapılmaktadır.

 

Doğru Mama Tercihi

 

Kediler hareketli hayvanlardır ve protein ihtiyaçları oldukça yüksektir. Sağlıklı bir mama tercihi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Mamalar vücut gelişimine ve bakımına hitap etmelidir. Bunu sağlamak için amino asitler, iz elementler, vitaminler, mineraller ve yağ asitleri içerik açısından bulunmalıdır. Böylece mama temel besin ihtiyaçlarına cevap verecektir. Enerji temini de kediler için önemlidir. Enerji teminini tam ve dengeli bir şekilde sağlamak için lipitler ve karbonhidratlar önemlidir. Kediler için ise proteinler ön plana çıkmaktadır. Kedilerimizin beslenmesini sağlarken onlara koruyucu önlemler de almalıyız. Hastalıklara yakalanmadan önce onları koruyabilmek ileride karşılaşabileceğimiz kötü durumların önüne geçecektir.

 

Kısırlaştırılmış Kedilerde Mama Tercihi

 

Kedilerimiz belli bir dönemde tercih ve ihtiyaç üzerine kısırlaştırılabilmektedir. Kısırlaştırmanın bazı faydaları mevcuttur. Kısırlaştırma kedinin üremesini olanaksız hale getiren cerrahi bir müdahale olarak tanımlanmaktadır. Evin dışında barınan bir kediniz veya çok yavruya sahip bir kediniz varsa kısırlaştırma operasyonunu tercih edebilirsiniz. Kısırlaştırma operasyonu uzman veterinerler tarafından özen gösterilerek yapılmaktadır. Bu noktada veteriner tercihine dikkat etmeniz de faydalı olacaktır. Kedilerinizin yavruları için yuva ve yer bulmakta kendinize güvenmiyorsanız kısırlaştırmak en sorumlu davranışlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısırlaştırma cerrahi bir operasyon olarak görülse de kısırlaştırılmayan bir kedini yavruları eğer sağlıksız ortamlarda yaşamak durumda kalacaklarsa bunu önceden ön görüp önlemek daha etik bir davranış olabilir.

 

Kısırlaştırılmış kedilerin mamaları da farklılık göstermektedir. Uygun şartlara yönelik besleyicilik değeri yüksek mamalar üretilmeye başlanmıştır. Kısırlaştırılmış Kedi Maması için önemli özelliklerden biri de steril olmalarıdır. Böylece mikroplardan arındırılmışlardır.

Bu kedi mamasının içerisinde dehidre edilmiş kümes hayvanlarından oluşan gıda takviyeleri, proteinler, vitaminler, lifler, balık yağı, çinko, magnezyum, manganez, demir, selüloz gibi bir çok madde mevcuttur. Bu besin türü kısırlaştırılmış kedileriniz için doğru tercih olacaktır. Kedilerinizin sağlığı için doğru besini seçmek öncelikli olmalıdır. Bu konuda özel mamalar üreten bir çok firma mevcuttur. Kedinizin hassas olduğu kısırlaştırma döneminde sizlere benzersiz bir çözüm sunmayı vaadediyor.

 

Kısırlaştırmanın Faydaları ve Kedi Bakımı

 

Kısırlaştırmanın başka yararlarından da bahsedilmektedir. Cerrahi operasyon sonucu yumurtalıklara müdahale edildiğinden kedilerdeki yumurtalık kanseri ve hastalıkları riski ortadan kalkmaktadır. Kısırlaştırılmayan kedi yılda 3-4 kez davranışlarında değişikliğe gidecektir ve iç mekanda olması dolayısıyla sıkıntı çıkartabilecektir. Kısırlaştırma operasyonu ile bu durum da ortadan kalkmış olacaktır. Çiftleşme döneminde girilen kızgınlık durumlarında kedilerde depresyon gibi sıkıntılar ortaya çıkarabilmektedir. Kısırlaştırma ile bu dönemler ortadan kalkacağı için depresyon durumları da kaybolacaktır. Dişilerin yanında erkek kedilerin de kısırlaştırılması bir seçenek olarak görülebilir. Bazı çevrelerce erkek kedilerin de kısırlaştırılması tavsiye edilmektedir. Özellikle birden çok erkek kedi sahibi olanlar kedilerini kısırlaştırdıkları takdirde kavgaların da büyük oranda önüne geçmiş olacaklardır.

 

Gerçekleştirilecek operasyon öncesinde bir hazırlık dönemi olmak durumundadır. Bu hazırlık dönemi öncelikle beslenme ile başlar. Operasyondan 12 saat önce beslenme kesilmelidir. Operasyonda anestezi verilmektedir. Cerrahi müdahale bir kesi yardımıyla yapılmaktadır ardından operasyon sonrasında dikişler ile kapatılmaktadır. Erkek kediler aynı gün taburcu olabilirken dişi kedilerin 1-2 gün gözlem altında kalması faydalı olacaktır.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Operasyondan sonra bakım devam etmektedir. Operasyon ile ortaya çıkan dikiş ve yara bölgesine kedinizin müdahale etmemesi için ona başlık takabilirsiniz. Böylece olası enfeksiyon durumlarının önüne geçmiş olursunuz. Kanama, yırtılma, akıntı gibi bulgular için kedinizi devamlı gözlemlemelisiniz. Herhangi bir bulgu durumunda derhal veterinerinize başvurmalısınız. Kedinizin iyileşme döneminde devamlı olarak bol su içtiğinden emin olmalısınız. Ona temiz ve güvenli bir ortam sağlarsanız bir problem ile karşılaşmayacaksınız.

Bu yazı 127 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak