blogger analytics
Kümes Hayvanlı Kedi KonservesiKümes Hayvanlı Kedi Konservesi

Kümes Hayvanlı Kedi Konservesi

Paylaş
 

Kümes Hayvanlı Kedi Konservesi

Kedilerin bakımı diğer evcil hayvanların bakımına göre nispeten daha kolaydır. Ancak bu kesinlikle daha az özen göstermeniz gerektiği anlamına gelemez. Kedi besleyen hayvan severlerin evvela bu sevimli dostlarını çok iyi tanımaları gerekmektedir. Kedinin kilosu, yaşı ve özellikle cinsi bakımı için çok önemlidir. Çünkü cinslerine göre kedilerin psikolojik halleri, beslenme alışkanlıkları, favori mama seçenekleri ciddi farklılıklar gösterebilir. Bu tür farklılığa saygı duyarak ona göre bir bakım istemektedir bu canlılar.

 

Kediler yaratılışları gereği kan şekerleri devamlı düşük hayvanlardır. Bu onların yüzyıllardır süregelen organizmalarına özgü bir olaydır. Bu nedenledir bu minik ve sevimli hayvanların açlığa asla tahammülleri yoktur. Bu yüzden açıkta bir yerlerde ciğer gören kedi o et parçasına saldırır.

 

Kediler alıştırılmış bir yemek düzeni isterler. İçerisinde bolca mama içeren bir öğün onları o an çok mutlu edebilir. Ancak bu onlar için son derece riskli bir davranıştır. Kedilerin az ama sık öğünlerle günlerini geçirmesi gerekmektedir. Ne kadar çok fazla yerlerse kan şekerleri o kadar uzun süre düşmez diye bir şey söz konusu olamaz. Devamlı düşen kan şekerini yüksek tutmanın en etkili çözümü az ama sık öğünlerle günlerini tamamlamaktır.

 

Kedilerin beslenmelerinde en çok düşündüren kısımlardan birisi de mamanın kuru ya da yaş olmasına karar verememektir. Kediler insanlar tarafından evcilleştirilmeden evvel çöl hayvanlarıydı. Bu nedenle sindirim sistemleri ve vücutları ihtiyaçları olan suyu ek su içerek değil de yediklerden besinlerden daha verimli bir şekilde karşılar. Devamlı kuru mama ile beslenen kedilerde susuzluktan böbrek taşı gibi boşaltım ve sindirim sistemi rahatsızlıkları çekebilirler. Çünkü kuru mamaların su oranları %8-10 arasında değişmektedir ve bu oran minik dostlarımıza yetersizdir. Yaş mamada ise bu oran %75-80 arasındadır. Doğal yaşamlarında kedilerin su ihtiyaçlarının çok önemli bir kısmını avlarından karşıladıkları da hesaba katılırsa yaş mamanın önemi daha rahat anlaşılır.

 

Ayrıca kuru mamalarda bulunan bol miktarda karbonhidrat kediler için gene zararlıdır. Fazla oranda alınan karbonhidrat tıpkı insanda da olduğu gibi kedilerde de aşırı kiloya ve hatta obeziteye kadar götürebilir. Kediler de tıpkı insanlar gibi abur cubur meraklısı canlılardır. Genelde en sevdikleri de yiyecekler de kuru mamalar olabilir. Onları da mutlu etmek ve ihtiyaçları olan karbonhidratları karşılamak adına diyetlerine kuru mama da dâhil edilmelidir. Bu nedenle kedilerin beslenme alışkanlıklarının kazanmasında dikkat edilmesi gereken en önemli bir diğer husus hem yaş hem kuru mama ile beslenmeleridir.

 

İçerdikleri yüksek protein, su ve minerallerden ötürü kedilerin tüketmesinde faydası ciddi oranda yüksek olan besin kümes hayvanlarıdır. Protein oranı yüksek bu besinin günümüzde kediler için uygun hale getirilmesi konserve yoluyla mümkündür. Kümes hayvanlı kedi konservesi bu hayvanların beslenme programlarına katkısı elbette fazla olacaktır. İçerisindeki tuz, su, protein, kalsiyum (Ca) minerali gibi çeşitli mineraller kedilerin ihtiyaç duydukları besin değerlerini karşılamaya yetecektir.

 

Çeşitli internet bloglarında, forumlarında, sitelerinde kedi konservesi üreten firmalar hakkında ciddi yorumlar bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki en sağlıklı ve faydalı ürün en renkli ambalajlı ve reklamı çok yapılan değil; veteriner hekimlerin önerdikleri markalardır.

Kümes Hayvanlı Kedi Konservesi

Yaş mama alırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan birisi o mamanın içerisindeki et miktarıdır. O mamada net %30-35 oranında et bulunması çok önemlidir. İçeriğinde şeker asla bulunmamalıdır. Ekstra tahıl, buğday, arpa, mısır, tuz, un, glüten bulunmamalıdır. Üzerinde yapay ve suni herhangi bir şey bulundurduğunu yazan hiçbir marka satın alınmamalıdır.

Bu yazı 145 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak