blogger analytics
Kümes Hayvanlı Kedi MamasıKümes Hayvanlı Kedi Maması

Kümes Hayvanlı Kedi Maması

Paylaş
 

Kümes Hayvanlı Kedi Maması

Normal olarak kediler belli bir döneme geldikleri zaman artık sütten kesildikten sonra duyulan enerji, vitamin ve protein ihtiyacı ancak tamamen dengeli ve sağlıklı olabilmesi için gıda ürünlerine ihtiyaç duyarlar. Bu dengenin sağlanması için de mamalar tercih edilmelidir. Doğal ortamdaki besinlerin bulundurduğu enerji oranlarını kontrol edemediğimiz için ve kedilerin sağlığı doğrultusunda mama çeşitleri üretilmektedir. Uygun beslenme tüm dönemde çok önemlidir. Kediler için uygun olmayan mamalar bu seferde ciddi hastalıklara sebep olur. Her dönemde farklı gıdalar kullanıldığı gibi her dönemde ortaya çıkan hastalıklarda değişiklik göstermektedir.

 

            Kümes hayvanlı kedi maması içerisinde et olarak tavuk eti, hindi eti ve ördek gibi kümes hayvanların etlerinden ve her zaman yan ürün olarak bulunan tahıl ürünlerinden mısır, buğday, pirinç gibi besin kaynaklarını da içermektedir. Eğer mamalara da sadece tavuk eti tek olmaması gerekir. Çünkü kedilerde alerjik rahatsızlıklara neden olur. Et verildiği zaman ise kuşbaşı olarak verilmesi daha iyidir. Kediler çiğneme sırasında dişlerinin sağlamlaşması için çiğneme ve parçalama süresini uzatarak kendilerine fayda sağlarlar. Mamalarda kullanılan etin yağ oranı belirlenerek ona göre içinde kullanılır.

Bazı mamalar üzerinde et oranı yazıldığı görülür. Fakat bazen et olmayıp da ciğer de olabilme ihtimalleri de ortaya çıkar. Bu da kedilerin ciğerden hoşlanmadığı anlamına gelmez. Kedilerin ciğeri sevmelerinin yanı sıra haftanın yedi günü içerisinde sadece bir gün tek verilmesi gerekir. Çünkü karaciğer önemli miktarda A vitamini taşır ve fazla olduğu zaman da zararlı olabilir. Kümes hayvanlı kedi maması daha çok evcil olan ev kedileri göz önüne alınarak üretilmiştir. Çünkü doğal ortamda yaşayan kediler ise bıldırcın, güvercin ve tavuk etinden beslenebiliyorlar ve bu yüzden etteki yağ oranı fazla olduğu için hastalanma ihtimali evcil kedilere oranla çok yüksek olmaktadır. Nasıl etten enerji aldıkları gibi tahıl ürünlerinden de alırlar. Bunun yanında süt ve su da verilmelidir. Hiç bir içeceğin suyun yerini alamayacağını belirtmenin yanında kedilere su yerine başka içecek verilmemelidir. Kediler yaşları arttıkça suya duydukları ve içtikleri miktarın oranı daha da artar. Eğer kuru mama yiyorsa su ihtiyacı daha fazla olur. Konserve mama tüketiliyor ise su ihtiyacı biraz daha azalmış olur.

 

Çünkü konserve mamaların içerisinde yaklaşık %75 oranında su bulunur. Mamalar kediler için çok önemlidir. Besin ürünlerinin bazılarında sadece vitamin, yağ veya protein bulunmaktadır. Ama mamalarda kalsiyum, fosfat, çinko, tiamin, taurin, A vitamini , D vitamini bulunur ve ihtiyaçlarını karşılayabilme özelliğine sahip olabilirler. Eksiklikleri çeşitli rahatsızlıklara neden olmaktadır. Örneğin A vitamini eksikliğinde deri problemlerinin olmasına neden olur. Fazlası ise kedilerin saldırganlaşmasına neden olur.

 

Kediler bitkileri yiyemedikleri için etoburdurlar. Ve yine bitkilerden karşılayamadıkları ihtiyaçların çoğunu et yiyerek karşılarlar. Taurine duydukları ihtiyaç ise fazla olduğu için her mama ve besin ürünlerinde görmek mümkündür. Eksikliğinde kedilerde körlüğe sebep olur. Taurin ihtiyacı nasıl önemli ve gerekli ise niacin de kediler için önemlidir. Bitkilerde eksik olduğu için tercih edilmez ama yan ürün olarak mamalarda kullanılır. Eksikliğinde iştahsızlık, kilo kaybı, solunum bozukluğuna neden olmaktadır.

Kümes Hayvanlı Kedi Maması

Kedilerin beslenme farklılıkları da vardır. Dişi ve erkek olarak farklı beslenirler. Erkek kediler, dişi kedilere göre daha erken gelişirler. Bu yüzden kedilerin beslenme yönündeki farklılıklarına dikkat edilerek mama seçilmeli ve bu etleri tek başına verdikleri zaman ise çiğ olarak vermemeleri gerektiğini söylemek gerekir. Pişirilen et kedilerde hem sindirim sistemine hem de bağışıklık sisteminde kolaylık sağlar. Yağ oranını dengeler. Et ürünlerinden balık eti de unutulmamalıdır. Kafa dengesini hem korur hem de geliştirme özelliğine sahiptir. O yüzden kediler için gıda tercihi çok önemlidir.

Bu yazı 139 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak