blogger analytics
Matisse Chicken Pate Tavuklu Kedi KonservesiMatisse Chicken Pate

Matisse Chicken Pate Tavuklu Kedi Konservesi

Paylaş
 

Matisse Chicken Pate Tavuklu Kedi Konservesi

Suyun her canlıda olduğu gibi kedilerde de her gün düzenli olarak belli bir miktar tüketilmesi gerekir. Bir kedi en fazla 2-3 gün su içmeden yaşayabilir. Tabi ki bu süre kedinin ırkına, yaşına, kilosuna göre değişebilmektedir. Su kedilerin vücudunda eksildikçe iç organlarda çok büyük hasarlara yol açmaktadır ve bu hasarların düzelmesi için hiç bir tedavi fayda etmeyecektir. Su özellikle kedilerin böbrekle ilgili hastalıklara yakalanmamasında önemli rol oynar. Kedilerin böbrekleri çok hassastır.

 

Özellikle hemen hemen her kedi yaşlılık döneminde en az bir kaç kez böbrekle ilgili bir hastalık geçirmektedir. Kedilerin sahip oldukları böbreklerinin hassas olması nedeniyle önünden suyunu eksik etmemeli ve kedinizin günlük içtiği su miktarını mutlaka kontrol etmelisiniz. Yaş mamaların yaklaşık %80-85’i sudan ibarettir. Yaş mamalar kedilerin günlük su ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü karşılayabilse de yine de tamamını karşılamayacaktır. Kuru mamalar ise içerisinde bulunan su bakımından yaş mamalar kadar kedilerin su ihtiyacını karşılayamazlar.

 

Ayrıca kuru mamalardaki yüksek karbonhidrat miktarı ve hayvansal içerikli proteinlerin yerine tahıllardan üretilmiş olması nedeniyle kuru mamalar kediler için tek başına yeterli bir besin maddesi değildir. Kuru mamalar kedilerin beslenmesinde ana besin maddesini oluşturmamalıdır. Ara sıra verilebilir ancak sürekli kuru mamalar ile beslenen kediler hem yeteri suyu alamazlar hem de içerisinde bulunan karbonhidrat ve tahıllar nedeniyle diyabet hastalığına yakalanmaları olasıdır.

 

Kedilerin beslenmesi için hem günlük ihtiyaçları olan su miktarının büyük bir bölümünü karşılaması için hem de hayvansal içerikli proteinleri alabilmeleri için yaş mama daha iyi bir seçim olacaktır. Ancak piyasada satılan her yaş mamayı da kedinize sırf yaş mama yedirmiş olmak için yedirmek de büyük bir hatadır. Piyasada farklı kalitelerde birçok yaş mama bulabilmenizle birlikte bu yaş mamaların birçoğu kedi sağlığı için tehlike oluşturmaktadır. Bir kere kediniz için yaş mama seçimi yaparken içeriğindeki et ürünlerinin miktarını göz önüne almalısınız.

 

Kaliteli bir yaş mamada kesinlikle katkı maddesi kullanılarak üretilmemelidir. Katkı maddeleri bizim olduğu kadar kedilerin de sağlıklarını tehlikeye atmaktadır. Kediler diyabet hastalığına kolay yakalandıklarından seçim yapacağınız yaş mamanın içeriğinde şeker de bulunmamalıdır. Örneğin Matisse Chicken Pate Tavuklu Kedi Konservesi, kediniz için kesinlikle tercih etmemeniz gereken bir yaş mamadır. Matisse Chicken Pate Tavuklu Kedi Konservesinin içeriğinde et ve hayvansal türevler olarak %4 tavuk eti belirtilmiştir. Kaliteli bir mama için bu oran çok düşük olmakla birlikte kullanılan diğer hayvansal ürünler belirtilmemiştir.

 

Eğer bu mamayı kedinize yedirmek istiyorsanız satın almadan önce kesinlikle üretici firmadan içerisinde hayvansal türevler olarak ne kullanıldığı hakkında bilgi alınız. Matisse Chicken Pate Tavuklu Kedi Konservesinde ayrıca “ksiloz” adı verilen, genellikle odun veya saman gibi bitkisel yapılardan elde edilen bir tür şeker bulunmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kedilerin besinlerinde bulunan şeker istenmeyen bir durumdur. Matisse Chicken Pate Tavuklu Kedi Konservesi içindekilere baktığınızda bir de kedinize sakıncalı olabilecek “Teknolojik Katkılar” adı altında 330 mg. Cassia sakız (E499) katkı maddesi kullanıldığını görebilirsiniz. Katkı maddeleri de kedi sağlığının baş düşmanıdır.

Matisse Chicken Pate Tavuklu Kedi Konservesi

Matisse Chicken Pate Tavuklu Kedi Konservesi içerisinde %7,5 ham protein, %0,5 ham lif, %5,5 ham yağ, %2,5 ham kül ve %82 nem oranı bulunmaktadır. Ayrıca 1 kg. Matisse Chicken Pate Tavuklu Kedi Konservesi, 1000 IU A vitamini, 110 IU D3 vitamini, 11 mg. E vitamini, 490 mg. Taurin ve 4,8 mg. bakır sülfat penta hidrat (Cu 1.2mg) bulunmaktadır. Matisse Chicken Pate Tavuklu Kedi Konservesi her ne kadar kedi beslenmesi için kaliteli bir yaş mama olmasa da kullanmak isteyenler için belirtmek gerekirse 3-5 kg. ağırlığındaki yetişkin bir kedi için 400 gramlık 1 konserve kedinizin 1 günlük beslenmesi için yeterli olacaktır.

Bu yazı 102 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak