blogger analytics
Miamor Delicious Filets Tavuk Eti ve Pirinçli Konserve Kedi Maması

Miamor Delicious Filets Tavuk Eti ve Pirinçli Konserve Kedi Maması

Paylaş
 

Miamor Delicious Filets Tavuk Eti ve Pirinçli Konserve Kedi Maması

Kediler, oldukça cana yakın ve sevimli hayvanlardır. Bu nedenle evde beslenmesi en çok tercih edilen hayvanlardan biri kedidir. Bakımının kolay olması ve temiz hayvanlar olmaları nedeniyle oldukça fazla tercih edilirler.

 

Beslenmeleri de aynı şekilde kolaydır. Miamor Delicious Filets Tavuk Eti ve Pirinçli Konserve Kedi Maması gibi mama çeşitleri ara sıra verilebilir ve temel olarak kuru mamalar, ciğer haşlaması gibi ürünler bulunur. Bu ürünlerin satın alınması kedilerin bir günlük öğünlerinin çıkması demektir. Kuru mama ile karıştırılabilen bu mamalar, içeriğinde yüksek proteinler olmaları nedeniyle tercih edilmektedir.

 

Kedi Bakımı

 

Kedilerin bakımını üç aşamada gruplandırabiliriz. Yavru kediler 6 hafta kadar anne sütü ile beslendikten sonra katı gıdalara geçebilirler. Katı gıdalarla beslenme süreçleri kuru mama, haşlanmış etler vs ile devam eder.

 

Hamile kediler ve emziren kedilerin de ihtiyacı olan protein ve vitamin miktarları da farklıdır. Bu yüzden özel bir beslenme sistemi gerekmektedir. Her kedi çeşidi için bir kedi maması bulunur ve bu mama çeşitlerinden en uygun olanı tercih edilir. Kuru mama ağırlıklı olarak beslenen kedilerinize ara sıra haşlanmış etler ve yaş mamalar verebilirsiniz.

 

Beslenme düzeni mutlaka kedinin damak tadına uygun olan mamaların seçilmesi ile yapılmalıdır. Ayrıca kaliteli ve protein açısından zengin olan mamalar tercih edilmelidir.

 

Mama Seçimi

 

Mama seçimi yaparken dikkat etmeniz gereke protein oranı yüksek olan mamaları tercih etmelisiniz. Tahıl oranı düşük olan mamaları seçerseniz, kaliteli bir beslenme için ilk adımı atmış olursunuz.

 

Mamaların kedinizin tüy ve kemik sağlığına uyumlu olması oldukça önemlidir. Ayrıca bir çok kişi için ucuz olan mamaları tercihe etmek ekonomikken, kedinizin sağlığı için bu mamalar uygun olmayabilir. Ayrıca sokak kedileri bile bu tür mamaları yemezler.

 

Mama kalitesini içindekilere bakarak anlayabilirsiniz. Protein oranı yüksek, tahıl oranı düşük olan ve antioksidan içeren mamalar tercih edilmelidir. Bu mamalardan ilk etapta az miktarda alarak, daha sonra kedinizin mamayı sevip sevmemesine göre karar verebilirsiniz. Büyük miktarda mama alırsanız, çabuk bayatlar.

 

Evde Kedi Beslemek

 

Evde kedi beslemek özellikle yalnız insanların çok fazla tercih ettiği bir durumdur. Sokakta acı acı miyavlayan bir yavru kediyi alıp, sonra ondan vazgeçemeyen bir çok kişi vardır. Bu kişilerin bakım konusunda zorlanmadıkları görülmektedir.

 

Çünkü kediler bir kum koyduğunuz zaman en kısa sürede buna adapte olarak tuvalet ihtiyaçlarını karşılarlar. Bu yüzden en önemli husus, tuvalet sorununun kısa sürede çözülmesidir. Sessiz hayvanlar oldukları için de herhangi bir aksilik yaratmazlar ve apartman hayatına uygun olarak yaşarlar. Bir çok ev ve iş yerinde kedi beslenmektedir.

Miamor Delicious Filets Tavuk Eti ve Pirinçli Konserve Kedi Maması

Gerekli bakımlarının yapılması ve düzenli beslenmeleri karşılandığında hiç bir sorun çıkmadan bakılabilirler. Veteriner kontrollerinin düzenli bir şekilde gerçekleşmesi gerekmekte olan hayvanların kısırlaştırılması da gerekebilir. Çünkü erkek kediler, evde çok kötü bir idrar kokusu yayarlar. Kızgınlık dönemlerinin atlatılması için kısırlaştırma önemlidir.

 

Kısırlaştırılan Kedilerin Beslenmesi

 

Kısırlaştırılan kedilerin beslenmeleri de oldukça farklıdır. Özel mamalarla beslenen kısır kediler, bazen çok fazla kilo alabilir. Bu yüzden günde iki kereden fazla yemek verilmemesi önemlidir. Bir kedinin ortalama ağırlığı 4 kilo civarındadır ve daha fazla kilolarda olan kediler için hayat zorlaşır. Bu yüzden kilo alımını dengeleyici olan mamaların kullanılması önemlidir.

 

Kedinizin sağlıklı bir şekilde sizinle yaşaması için ihtiyacı olan bakımlarını yaptırmanız ve düzenli olarak aşılarını uygulatmanız önemlidir. Veteriner kontrolünün önemli olduğu evcil hayvan bakımında bir çok dikkat edilmesi gereken detay vardır ve bu detaylar önemsendiğinde hayvan ve insan sağlığı da riske atılmamış olur.

Bu yazı 244 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak