blogger analytics
Miamor Pastete Tavuklu Yetişkin Konserve Kedi Maması

Miamor Pastete Tavuklu Yetişkin Konserve Kedi Maması

Paylaş
 

Miamor Pastete Tavuklu Yetişkin Konserve Kedi Maması

Evcil hayvan tercihlerinde ilk sırada kediler yer almaktadır. Özellikle annesiz kamış yavru kedilerin sevimli halleri ve bakıma muhtaç olmaları, onları sahiplenmeye iten önemli bir sebeptir. Yetişkinliklerinde daha az hareketli olan kediler, biraz daha somurtkan olabiliyorlar ve daha az oyun oynamayı, daha çok uyumayı tercih ediyorlar. Kedilerin yetişkinlik dönemlerinin başlangıçları cinsiyetlerine göre değişmektedir. Dişi kediler 6-8. aylarda, erkek kediler ise 7-12. aylarda yetişkin olmaya başlamaktadır. 7. yaşlarına geldiklerinde ise yaşlılık dönemleri başlamaktadır.

 

Yetişkin Kedilerde Beslenme Önerileri

 

Basit gibi görünen kedilerin beslemenin, onların sağlığı göz önüne alınarak düzenlendiğinde aslında basit olmadığı görünmektedir. Öncelikle her yaşın, her cinsin ve cinsiyetin beslenmesi birbirinden farklı olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Yavru kedilerin boyutları ve kilosu dikkate alındığında, bir yetişkin kedinin yiyebileceği mama miktarının, yavru kedi için fazla olduğu en bariz örnektir.  Yavru kedilerin beslenmesi yetişkin kedilerin beslenmesine kıyasla oldukça zordur.

 

Yavru kedilerin ortalama kilosunu koruması ve büyümesi için ihtiyacı olan vitamin ve protein oranları önemli bir etkendir. Kediler yetişkin çağına gelene kadar daha hareketli olurlar. Bu enerjinin sağlanması ve kedinin büyümesi için, verilen mamaların yüksek yağ oranına sahip olması gerekmektedir. Yetişkin kediler ise yetişkinlik çağlarında önceki dönemlerine göre daha az hareketlidir. Dolayısıyla mama seçiminde bu ayrıntı göz önünde bulundurularak yağ oranı düşük mamalar tercih edilmelidir.

 

Yetişkin olan kedilerin ihtiyaç duyduğu enerjinin daha az olması nedeniyle, yağ içeriği zengin besinlerin yedirilmesi onlarda obeziteye yol açabilmektedir. Kedilerin yetişkinlik dönemlerindeki beslenme sıklığı yavru kedilere göre daha azdır. Kiloları ile orantılı miktarlarda, 6-7 saatte bir mama verilmelidir. Kuru ya da yaş mama fark etmez ancak ağırlıklı olarak kuru mama veriliyorsa ara sıra yaş mamalar da verilmelidir. Yaş mamalara göre kuru mamaların daha dayanıklı olması nedeniyle kuru mamalar daha çok tercih edilmektedir. Ancak beslenmeleri sırasında mama kabının yanında mutlaka taze ve temiz su bulundurulmalıdır.

 

Ayrıca mama kaplarının bulunduğu alanlarda kedilerin beslenmeleri için önemli bir etken olmaktadır. Çok ayakaltı olmayan, uyku için tercih ettiği alanlardan uzak ve sessiz bölgeler tercih edilmelidir. Kediler beslenirken rahatsız edilmekten hoşlanmamaktadırlar. Evde pişen yemeklerden ya da yemek artıkları kedilere verilmemesi gerekmektedir. Ev yemekleri ile beslenen kedinin ihtiyacı olan protein, vitamin ve mineralleri dengeli almamasına neden olacaktır. Ancak hazır mamalarda bu besin maddeleri kedinin yaşına ve ırkına göre dengelenmiş şekilde üretilmektedir. Bu nedenle mümkün oldukça hazır mamalar dışında yemek verilmemelidir.

 

Önerilen Yetişkin Kedi Mamaları

 

Çoğunlukla yetişkin kedilere, içeriğinde tavuk eti, hindi eti, tavşan eti, balık, karides gibi temel gıdaların çeşitli protein ve vitaminlerle birlikte harmanlanıp kurutulmuş olan kuru mamalar verilmektedir. Her şeyden önemlisi kedinin sağlıklı beslenmesi için vitamin ve mineralleri dengeli olduğu doğru mamaların alınmasıdır. Ancak kedinin beslenmesinde çeşitlilik yapılması hem sağlığı için hem mutluluğu için önemlidir. Yaş mama takviyelerinin yapılması kedinin sindirim sistemi, ağız ve diş sağlığı için de önem taşımaktadır. Sağlığının yanı sıra kediyi ödüllendirmek için de tercih edilebilmektedir.

Miamor Pastete Tavuklu Yetişkin Konserve Kedi Maması

Miamor Pastete tavuklu yetişkin konserve kedi maması, 85 gramlık konserveler halinde üretilen bir yaş mamadır. Kedinin günlük ihtiyacı olan dengeli besin maddelerini içeren bir mamadır. İçeriğinde balık ve balık yan ürünleri, tavuk eti ve yan ürünleri bulunmaktadır. Demir, çinko, bakır gibi mineralleri de içermektedir. Kedilerin sağlıklı kalabilmeleri için ihtiyaç duydukları magnezyum içeriği dengelenmiş olan Miamor Pastete tavuklu konserve mamalar, ortalama 4 kg ağırlığında olan yetişkin kedilere bir gün içerisinde 2-3 kutu verilmesi önerilmektedir.

Bu yazı 157 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak