blogger analytics
Miglior Gatto Deliziosi Pate Tavuk ve Hindili Kedi Konservesi

Miglior Gatto Deliziosi Pate Tavuk ve Hindili Kedi Konservesi

Paylaş
 

Miglior Gatto Deliziosi Pate Tavuk ve Hindili Kedi Konservesi

Kedilerin, gelişimlerinin her evresi için ihtiyaç duyduğu farklı bazı maddeler bulunmaktadır. Bu gereksinimlerinin karşılanması evcil kedileri sokakta yaşayan kedilere göre avantajlı kılmaktadır. Çünkü sahiplenilen evcil hayvanlar, ihtiyacı olan besin kaynaklarını, veterinerlerin önerisi olan hazır mamalardan alabilmeleridir. Sokakta yaşayan kediler çöplerden ya da yemek artıkları ile beslendikleri için, vitamin, protein ve minerallerden ihtiyaçları çerçevesinde dengeli bir şekilde almamış olmaktadırlar.

 

Kedi Maması Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

 

Kedi maması seçiminde en önemli etken kedinin yaşıdır. Gelişmekte olan yavru kediler, yağ ve protein zengini mamalara ihtiyaç duymaktadır. Yetişkin kedilere ise zengin protein içerikli fakat yağ içeriği düşük mamalar verilmesi gerekmektedir.

 

Kedi maması seçiminde ikinci kıstas olarak kedinin fiziksel özellikler göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin kedinin kilosu mama seçimi konusunda önemli bir etkendir. Zayıf ve gelişimini sürdüren yavru kedilere, enerji ihtiyacı bakımından, yağ oranı yüksek, vitamin ve protein açısından zengin içerikli mamalar verilmesi gerekmektedir. Kilolu olan kedilere ise yağ oranı düşük mamalar yedirilmelidir.

 

Fiziksel özelliklerinden bir diğeri kedinin cinsidir. Örneğin cinsine bağlı olarak aşırı tüylü ya da tüyleri uzun olan kedilerin, bu tüyleri sindirim sistemi tarafından kolay atılımını sağlayan mamalar tercih edilmelidir.

 

Bir diğer önemli faktör, kedilerin cinsiyetidir. Erkek ve dişi kediler arasında fizyolojik farklar bulunduğundan, tüketmesi gereken mamalar, alması gereken lif-yağ oranları farklılık göstermektedir. Ayrıca kısırlaştırılmış olan kedilerin de mama seçimi farklı olmalıdır. Çünkü kısırlaştırılmış kedilerin kilo almaya yatkın olduğu gözlemlenmiştir.

 

 

 

Sonuç olarak, kedilerin sağlıklı beslenmeleri için protein, vitamin, yağ ve liflerin dengeli olduğu mamalar verilmesi gerekmektedir. Ayrıca satın almadan önce mamanın son tüketim tarihi ve paket/konservenin tamamen kapalı olduğu kontrol edilmelidir.

 

Uzmanlar tarafından tavsiye edilen Miglior Gatto Deliziosi Pate Tavuk ve Hindili Kedi Konservesi, et ve hayvansal türevler içeren ve kedinin sağlıklı beslenmesine katkıda bulunan yaş mamadır. %30 taze et, %6 hindi eti ve %5 tavuk eti bulunan konserve mamanın besin maddeleri şunlardır: A, E vitaminleri, çinko sülfat, mono hidrat, mangan sülfat mono hidrat, fosfor, selüloz ve kalsiyumdur. Ayrıca ham protein oranı %7,5, yağ oranı %4,5, ham kül oranı %2,5 ve ham lifler oranı %0,5’tir.

 

Kedi Beslerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Yetişkin kedilerin beslenmelerinde kuru ve yaş mama farkı gözetilmemektedir. Çoğunlukla kuru mama ile beslenen kedilere belli aralıklarda yaş mama verilmesi önerilmektedir. Tek tip beslenme sindirim sistemini ve sağlığını olumsuz etkileyecektir.

 

Evde pişen yemekler, yemek artıkları ya da çiğ et, kemikli tavuk ve benzeri gıdaların evcil kedilere yedirilmesi önerilmemektedir. Aksi durumda hazır mamalardan soğuyabilir ve bu da alması gereken protein ve vitaminleri alamamasından kaynaklı sağlık sorunlarına neden olabilir. Ayrıca çiğ ya da pişmiş ince ve küçük kemikli tavuk, tavşan ve benzeri et ürünlerinin verilmesi tehlikeli olabilmektedir. Kemiklerin yutulması ağır sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle kemikli et ürünlerinden kaçınılmalıdır.

 

Kediler genellikle öğünleri sık ve porsiyonları az olacak şekilde beslenirler. Mama kabında bulunan mamanın sık sık değiştirilmesi ya da az miktarlarda konması bu nedenle sağlıklı bir tercih olacaktır.

Miglior Gatto Deliziosi Pate Tavuk ve Hindili Kedi Konservesi

Miglior gatto deliziosi pate tavuk ve hindili kedi konservesi 1-7 yaş kediler için uygundur. 200gr’lık konserveler şeklinde üretilmiş bu mama için, önerilen beslenme talimatı; her 1 kg vücut ağırlığı için günde 25-50gr arasında verilmesi tavsiye edilir. Ürünün kullanılmayan kısmı buzdolabında muhafaza edilmelidir. 405gr’lık diğer çeşitleri de şu şekildedir; biftekli, alabalık ve sebzeli, av hayvanlı, tavşanlı, kümes hayvanlı ve havuçlu, kuzulu işkembe ve havuçlu gibi tahıllı mamalar bulunmaktadır.

Bu yazı 135 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak