blogger analytics
Miglior Gatto Manzo Biftekli Yetişkin Kedi Konservesi

Miglior Gatto Manzo Biftekli Yetişkin Kedi Konservesi

Paylaş
 

Miglior Gatto Manzo Biftekli Yetişkin Kedi Konservesi

Sevimli dostunuz kediniz artık bir yetişkin. Dişilerde 6-8 ay erkeklerde 7-12 aya tekabül eden yetişkinlik dönemleri 7. yaşlarına kadar devam etmektedir. Yetişkin kedi bakımı yavru kedi bakımına nazaran oldukça kolaydır. Günde 2-3 defa beslenmeleri yeterli olacaktır. Bu dönemde kediler yavruluk dönemlerinde olduğu gibi sürekli bir bakıma ihtiyaç duymazlar. Kolay erişebilecekleri iki bölmeli metal bir mama kabı, taze suyu ve tuvaletini yapabileceği bir kum kabından başka bir ihtiyacı olmaz. Bu yaşta bir kedinin beslenme alışkanlığına göre değişiklik gösteren bir dışkılama ve idrar yapma miktarı vardır. Yaklaşık olarak haftada bir kere tüyleri taranmalı ve bakımları gerektikçe yapılmalıdır.

 

Yetişkin bir kedinin beslenmesinde dikkat edilecek birkaç nokta vardır. Yetişkin kedilerin protein ihtiyacı köpek ve insanlardan fazla, yavru kedilerden azdır. Eğer yetişkin kedinizi yaşına uygun olmayan bir mama ile beslerseniz, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. En doğrusu kediniz yetişkin yaşına adım attığına veteriner hekiminizden yardım alarak yetişkin mamaya geçiş yapmanız olacaktır. Kedinizin kilosu ile günlük aktivitelerinde harcadığı kalori miktarına göre vereceğiniz yetişkin mamanın miktarını ayarlamanız gerekmektedir. Kediniz çok hareketli bir kedi değilse, hareketli bir kediye nazaran daha az kalori alımına ihtiyaç duyacaktır

 

Bilinçli ve dengeli beslenme kediniz için büyük önem arz etmektedir. Bu konuyla ilgili yapılacak yanlış hamleler çeşitli hastalıklara yol açabileceği gibi kedinizin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Yanlış beslenme sonucu kedinizde oluşabilecek rahatsızlıklar;gelişim bozukluğu, raşitizm, kas sistemi rahatsızlıkları, iskelet sistemi rahatsızlıkları, sindirim sistemi rahatsızlıkları, bağışıklık sisteminde yetersizlik, tüy ve derilerde sağlıksız bir görünüm vb. olarak sıralanabilir.

 

Kedilerinizi çok sevdiğinizi biliyoruz. Fakat bir gerçek var ki kedilerimiz zaman zaman çok inatçı ve seçici olabiliyor. Bu sebeple onları belli bir beslenme sistemine uydurmakta zorlanabilirsiniz. Onları bu beslenme sistemine yani diyete uydurmaya çalışmamızın en önemli sebebi tam ve dengeli beslenmesini sağlayarak almaları gereken protein, taurin, aradikonik asit, a vitamini gibi hayvansal gıdaları doğru miktarlarda aldıklarından emin olmaktır.

 

Hayvan severleri yakından ilgilendiren konuların başında sevimli dostları için doğru mama seçimidir. Doğru mama denildiğinde akla ucuz, pahalı, yaş, kuru kıstaslarından çok evcil hayvanınızın özelliklerine en uygun mama gelmelidir.

 

Bazı görüşlere göre yaş mama ağız ve diş sağlığı yönünden olumsuz etkiler doğururken bazı görüşlere göre ise bu düşünce yersizdir. Mama seçiminde dikkati vermeniz gereken evcil hayvanınızın özellikleri. Peki bu özellikler nelerdir?

 

Evcil hayvanınıza en doğru mamayı seçmek istiyorsunuz. Bunun için evcil hayvanınızı tanımanız yeterli. Peki bilmemiz gereken şeyler neler?Birincisi yaşın bilinmesi. Çünkü evcil hayvanınızın yaşına uygun olmayan bir mama tüketmesi büyük rahatsızlıklar doğurabilir. İkincisi kilonun bilinmesi. Kilosu normalin üzerinde bir değerde seyrediyorsa diyet bir mamaya ihtiyacı olabilir. Üçüncüsü cinsin ve cinsiyetin bilinmesi. Diğer bilinmesi gerekenler ise hamilelik durumu ile kısırlık durumu olarak sayılabilir.

Miglior Gatto Manzo Biftekli Yetişkin Kedi Konservesi

Gelin doğru mamayı küçük bir örnekle nasıl bulacağınızı özetleyelim. Bir kediniz olduğunu varsayalım. Binlerce mama markası ve çatışan uzman görüşleri karşısında kafanız çok karışık. Evcil hayvanınıza hangi mamanın en doğru olacağına emin olamıyorsunuz. Bu noktada kedinizin yaşı ve kilosu büyük önem taşımakta. Kedinizin 4 yaşında ve 4 kilo bir kedi olduğunu varsayalım. Kediniz yetişkin (adult) kategoride bir mama tüketmeli. Kedimizin kilosu gayet normal. Bu noktada diyet bir mamaya ihtiyacımız yok. Buraya kadar her şey tamam. Fakat bu kriterler bizim seçeneklerimizi çok da azaltmışa benzemiyor. Hali hazırda hala binlerce çeşit önümüzde. Bu noktada içerik kontrolü yaparak bir mamada karar kıldınız. Seçtiğiniz mama Miglior Gatto Manzo Biftekli Yetişkin Kedi Konservesi olsun. Besin değerlerini inceleyerek kedinize uygun bir mama olup olmadığını anlayabilirsiniz. Miglior Gatto Manzo Biftekli Yetişkin Kedi Konservesi tüketim miktarı bilgi cetveli incelendiğinde örnekte verilen kedimiz için günde 400 gr şeklindedir.

Bu yazı 155 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak