blogger analytics
Miglior Gatto Tavuklu ve Tavşanlı Yetişkin Konserve Kedi Maması

Miglior Gatto Tavuklu ve Tavşanlı Yetişkin Konserve Kedi Maması

Paylaş
 

Miglior Gatto Tavuklu ve Tavşanlı Yetişkin Konserve Kedi Maması

70’ten fazla ırkı olduğu tahmin edilmekte olan kediler, etobur memeli hayvanlardır. Hemen hemen tüm coğrafyalarda ki yaşam koşullarına adapte olan bu hayvan, yalnız başına avlanmasına rağmen sosyal bir türdür. Bu sosyalleşme nedeniyle olacak ki kendi iletişim şekillerini geliştirmişlerdir. Kediler her hayvanda olduğu gibi koklayarak ve dokunarak iletişim kurduğu gibi, kendi türleri arasında sesli ve görsel iletişim yolları da geliştirmişlerdir. Mırlama, miyavlama, cırıldama, hırıltı ve tıslama sesli iletişimin öğeleridir ve hepsinin ayrı bir anlamı vardır. Kediler görsel iletişimde ise çeşitli uzuvlarını kullanmaktadırlar. Vermek istedikleri mesajı karşıya iletmek için vücut pozisyonlarını ve hareketlerini kullanırlar. Örneğin; korkmuş veya saldırmaya hazır olduklarını belirtmek için vücutlarını kamburlaştırıp tüylerini dikerler. Dokunsal iletişimde hayatlarının bir parçasıdır. Sık sık birbirlerini yalayarak hem vücutlarında temizlik yaparlar hem de aralarındaki bağı kuvvetlendirirler. Isırmada dokunsal iletişimin parçasıdır. Özellikle evcil kedilerdeki sahibine karşı uyguladığı hafif ısırıklar oyun amaçlıdır. Ancak bu ısırıklar tıslama ve hırlama eşliğindeyse o zaman saldırganlığı açığa çıkmaktadır. İdrar ve dışkılarındaki koku ve kimyasalların dışında, ağız, çene, alın ve yanaklar, arka alt kısımlar, kuyruk ve patilerindeki bezler ile salgıladıkları feromonlar sayesinde koku ile iletişim kurarlar. Ayrıca kedilerin, insan kulağının duyamayacağı frekanslarda ultrasonik sesler çıkardıkları da gözlemler neticesinde ortaya çıkmıştır.

 

KEDİLERİN ANATOMİK ÖZELLİKLERİ

 

Kediler anatomik olarak güçlü, hızlı reflekslere sahip, bedenleri esnek ve güçlü pençeli hayvanlardır. Kediler diğer memelilerle kıyaslandığında beyni bedenine göre en büyük memelidir. Beyinlerinin ağırlığı 20 ila 30 gram arasında değişmektedir. Hareket ve dengelerini patileri ile sağlarlar. Savaşmak, savunmak, tırmanmak, kazmak gibi hareketleri patileri ile yaparlar. Pençeleri esnek ve dönebilir olduğu için en iyi tırmanma açısını rahatlıkla yakalayabilirler. Ön ayakları 5, arkalar ise 4 parmaklıdır ve tırnaklarını istedikleri zaman içlerine sokup veya çıkartabilirler. Görme yetileri oldukça gelişmiştir. Karanlıkta bizden 6 kat daha fazla görürler ve herhangi bir saldırıda yara almaması için gözleri gözkapaklarının içerisinde bulunur.

 

 

 

 

KEDİLERDE BESLENME

 

Kediler etoburdur ve sindir sistemleri eti en etkin sindirebilecek şekilde gelişmiştir. Bitkisel ürünleri ise bu kadar kolay sindiremezler. Sindirim yolunun diğer memelilere göre kısa oluşu ve karbonhidratları sindirmede yardımcı olan bazı enzimlerin az olması sebebiyle, bitki kaynaklı besinleri sindirmede başarılı olamazlar. Durum her ne kadar böyle olsa da bulduklarında çim yemeyi severler. Çünkü çim, sindirim sistemlerindeki tüyleri dışarıya atmak için kullandıkları lif kaynağıdır. Ancak ev ortamındaki birçok bitki kediler için zehirleyici ve tehlike oluşturur.

 

KEDİLER BESLENİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GETREKENLER

 

Kedi sağlığında ilk önce dikkat edilmesi gereken husus, doğru mamanın seçilmesi ve temin edilmesidir. Kedinin yaşamını daha sağlıklı sürdürebilmesi için hayvansal proteinleri yeteri miktarda alması gerekir. Bu konuda sadece kediler düşünülerek üretilmiş çeşitli kedi mamalarından faydalanılabilir. Çünkü bu ürünler; kedi metabolizması göz önünde bulundurularak, onlar için gerekli olan bütün vitamin ve mineralleri yeteri kadar içermektedir. Bilinçli bir hayvan sahibi olarak, bu mamalardan kullanmanız, köpeğinizin daha uzun süre sağlıklı kalmasını ve pek çok hastalıktan uzak kalmasını sağlayacaktır.

Miglior Gatto Tavuklu ve Tavşanlı Yetişkin Konserve Kedi Maması

Miglior Gatto Tavuklu ve Tavşanlı Yetişkin Konserve Kedi Maması kediler için eşsiz ve dengeli bir beslenme sağlar. İçeriği yüksek kaliteli hammaddelerden oluşturulmuş ve kedinizin sağlığı ön planda tutulmuştur. Kedinize zarar verebilecek renklendiriciler ve koruyucu maddeler içermez. Sağlıklı ve dengeli beslenmek her canlının olduğu gibi kedilerinde öncelikli haklarından biridir. Bu hakkı kediniz için sonuna kadar kullanarak onun yaşamı boyunca daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yazı 94 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak