blogger analytics
Mio Kuzu Etli Ve Av Hayvanlı Püre Kedi Konservesi

Mio Kuzu Etli Ve Av Hayvanlı Püre Kedi Konservesi

Paylaş
 

Kedi severlerin kedilerle ilgili bilmesi gereken püf noktaları size aktarıyorum.

Mio Kuzu Etli Ve Av Hayvanlı Püre Kedi Konservesi

Öncelikle kedimizin her türlü yiyecek, içecek, barınma, güvenlik, sağlık gibi her türlü ihtiyacını karşılamamız gerekir. Bunun için de hayvanı almadan önce ön hazırlık yapmalıyız. Kedinin yuvaya alışması zaman alacaktır. Size alışmasını beklemek ve hayvana sevgi göstermeniz gerekecektir. Evde başka kedileriniz de varsa daha çekingen kalabilir. Alışma dönemini atlatınca her şey normale dönmeye başlayacaktır. Bunu dert etmeyin.c aldığınız kedi yavruysa annesinden ayırmadan beslenmesine dikkat edilmelidir. Eğer annesiz bir kediyse özel kedi süt tozu alıp bakabilirsiniz. Bunun için petshop, veteriner ve sanal petshoplardan temin etme durumunuz var. Kedinin inek sütü ile beslenmesi doğru değildir. Sindirim sistemine zarar verebilir. En ideali kedi süt tozudur. Eğer bulunmazsa keçi sütü de olabilir. En yakın içerik olarak keçi sütü uygundur. Hayvana küçükken kuru mama verilmemelidir. Azar azar su verilmeli, içmezse şırınga ile ağzına damlatılmalıdır. Hayvan susuz kalırsa kas sistemi çalışmaz ve diğer işlevlerini yitirebilir.

 

Kedilerin küçük yaşta damak zevki daha tam gelişmediği için her türlü yiyeceğe alıştırılması gerekir. Çünkü tek yiyecek ile beslenen kediler büyüyünce seçici ve iştahsız olabiliyor. Anne kedi hamile iken ne yediyse yavrular da o yiyeceğe ilgi gösterir. Bu yüzden alıştırmak ve faydalı gıdalardan vermek yararlı olur. Hassas bünyeleri olduğu için fazla yemek vermek kusmalarına neden olur. Dengeli ve az mama verilmelidir. Diğer önemli nokta kedilerin etobur olmasıdır. Bir mamaya ya da gıdaya alıştıklarında diğerlerini reddedecek kadar inatçıdırlar. İran’da bir kedi altın kabı kayboldu diye başka hiçbir kaptan yemek yememiş ve açlıktan ölmüştür. Kraliyete ait bu kedinin şımarık büyümesi sonucu böyle inatçılık ve gurur yapması ne kadar hassas olduklarını göstermektedir.

 

Yaşlı kedilerde ayrı ve özel olarak beslenme tarzı benimsenmelidir. Onların tuz, şekerli gıda, hamur işi ve kafein tarzı gıdalardan uzak tutulması gerekir. Kedilerde taurin adlı bir proteine ihtiyaç duyar. İçinde kalp ve göz sağlığına faydalı bileşimler bulunur. Kedinizin mamasına bundan koymaya özen gösteriniz.

 

 

 

 

Kedi mamalarının kediye iyi gelip gelmediğini gözlemleyerek anlayabilirsiniz.

 

 

  • Deri sağlıklı olmalı, tüylere parlaklık kazandırmalıdır.
  • Güçlü kemik ve kas yapısı oluşturmalı.
  • Tüm ihtiyaçlarını karşılayacak mineral ve vitaminleri barındırmalı.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmeli.
  • Metabolizmayı hızlandırmalı.
  • Yağ yakımını artırmalı ve enerji dengesini korumalı.
  • Sindirilmesi kolay olmalı, sindirim sistemini korumalı.
  • Kanı sulandırmalı.
  • Kansızlık ve halsizlik yapmamalı.

 

Kedilerde iki tür beslenme vardır. Serbest beslenme ve düzenli beslenme.

 

Serbest beslenme: Kedilerin yemesinin serbest olması aşırı yağ alımı, obezite durumuna neden olur. Kedinize düzgün bir beslenme programı uygulamak hem sizin için hem de onun için daha sağlıklı olacaktır.

 

Düzenli beslenme: Kedinizin günde bir yada iki öğün belirli miktarda mama ile beslenmesidir. Gerekli durumlarda ek gıda takviyesi yapılabilir.

 

Kedilerin sağlık durumlarına dikkat etmeliyiz. Aşı ve gerekli kontrollerini zamanında yaptırmalıyız. Bilmediğimiz konularda bir uzman veterinerden yardım almalıyız. Mama seçiminde uzman önerisi ya da güvenilir mama firmalarını seçmeliyiz.

Mio Kuzu Etli Ve Av Hayvanlı Püre Kedi Konservesi

Mama olarak size Mio Kuzu Etli Ve Av Hayvanlı Püre Kedi Konservesi önerisinde bulunacağım. İçeriğinden bahsetmek gerekirse; yetişkin kediler için çok ideal ve besleyici bir yiyecektir. Tam dengeli beslenme sağlayan kuzu eti ve av hayvanı ciğeri bulunan bir üründür. %25 kuzu eti % av eti ve diğer vitamin, mineral ve yağ dengeleri doğru şekilde ayarlanmıştır.         İçeriğinde ham protein %9, ham yağ %7, ham selüloz % 0,3, ham kül %1,5, nem %82 oranında dengelenmiştir. Bunun haricinde vitamin A, vitamin D3 ve vitamin E bulunmaktadır.

Bu yazı 128 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak