blogger analytics
Nutri Feline Tahılsız Tavuk Etli Ton Balıklı Kedi Konservesi

Nutri Feline Tahılsız Tavuk Etli Ton Balıklı Kedi Konservesi

Paylaş
 

Nutri Feline Tahılsız Tavuk Etli Ton Balıklı Kedi Konservesi

Nutri Feline Tahılsız Tavuk Etli Ton Balıklı Kedi Konservesi

Yeryüzünde yaşayan varlıklar içinde en gelişmiş ve akıllısı olan insandır. Kendi başına hayatını devam ettirebilme kabiliyeti hemen tüm canlılara verilmiş ise de insan ırkı; düşünebilen, koşullara uyabilen ve hatta koşulları kendi lehine çevirebilen varlıklardır.

Bu durum bitkiler ve hayvanlar için biraz daha farklıdır. Özellikle günümüzde insan varlığının, bu kadar çoğaldığı ve etkinleştiği dönemde zaman zaman diğer varlıkların hayatlarını sürdürme imkanları kısıtlanmaktadır.

İlk oluşumundan beri dünya üzerinde çeşitli türler varlık göstermiş, bunların büyük bir kısmı da yok olmuştur. Doğal koşulların yanı sıra maalesef ki insanların da bazı türlerin yok oluşuna katkısı vardır.

Makineleşen, bilgisayarlaşan insanlar giderek birbirinden uzaklaşmakta, yalnızlaşmaktadırlar. Doğası gereği sosyal bir varlık olan insan, bu yalnızlığını bitkilerle, hayvanlarla gidermeye çalışmakta, insanoğlunun hem diğer canlıların yok olması hem de yalnızlaştıkça evcil hayvanlara yönelmesi büyük bir çelişki teşkil etmektedir.

Bilhassa insan kedi dostluğu çok sık rastlanır olmuştur. Evde beslenen bir kedi insanoğlunun yalnızlığını bir nebze de olsa gidermekte, sevgi ihtiyacını karşılamaktadır.

Bilimsel olarak yapılan pek çok araştırma, kedilerin sadece yalnızlığa iyi gelmediğini aynı zamanda sağlık açısından da faydalı olduğunu, kedilerin çıkardığı mırıltılı seslerin insanlarda bazı hastalıkların olumsuz etkisini azalttığını bildirmektedir.

Bu güzel dostları edinmekle iş bitmemektedir. Onları beslemek, sağlıklarını kontrol altında tutmak, sevmek ve ilgilenmek gerekir. Düzenli veteriner kontrolü, iyi ve sağlıklı besinlerle besleme çok önemlidir.

Kedilerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Evde hazırlanan kırmızı et, balık, tavuk, sebze yemekleri kedilere verilebileceği gibi kediler için, pek çok firma tarafından üretilen kuru mamalar ve konserve mamalar da kullanılabilir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de mama seçiminde; sağlıklı, kimyevi maddelerden uzak, GDO’suz, şeker ve gluten eklenmemiş olanları tercih edilmelidir.

Bugün uzmanlar tarafından, geçmişte doğru bildiğimiz kediler süt ve süt ürünlerinden hoşlanır konusu çokça tartışılmaktadır. Süt içeren ürünlerin kedilerde iç parazite sebep olduğu dile getirilmekte olup; kedi beslenmesinde kediler için özel olarak üretilmiş mamalara ağırlık verilmesi tavsiye edilmektedir.

Doğru Kedi Mama Markası Hangisidir?

Vitamin değeri yüksek, besleyici, şeker ilavesiz, tahılsız özelliklere sahip kedi mamalarından birisi Nutri Feline Tahılsız Tavuk Etli Ton Balıklı Kedi Konservesi adı altında piyasaya sürülen üründür.

Kedinin ihtiyacı olan günlük vitamin, protein, kalori gibi unsurlar mamanın içinde yer almakta, şeker ve tahıl kaynaklı gluten ise bulunmamaktadır. Mamanın protein oranı %10, yağ oranı %5 olup; lif ve su da içermektedir.

Ayrıca tatlandırıcı, koruyucu ve kimyasal katkı maddeleri içermeyen doğal ve taze etten üretilen ve kedilerin doğal yaşam döngülerine en uygun ürün olan Nutri Feline Tahılsız Tavuk Etli Ton Balıklı Kedi Konservesi kediler tarafından iştahla tüketilmektedir.

Kedi, köpek veya diğer evcil hayvanların beslenmesinde temel prensip; hayvanın severek tükettiği besinleri vermek olsa da; bazı besinlerin hayvana zarar verebileceği bilinmelidir.

İçeriğinde tahıl olan, şeker kimyasal olan ürünler hayvanın canını kaybetmesine kadar gidebilecek sorunlara sebep olabilir. Evcil hayvan beslenmesinde göz önüne alınması gereken bir başka unsur da hayvanın yavru veya yetişkin olması durumudur.
Yavru kedilerin büyümek için ihtiyacı olan besin grupları başka iken, yetişkin hayvanın gülük hayatında ihtiyacı olan besin grupları farklılık gösterir.

Bunun dışında sürekli aynı yemeği vermek de sıkıntı yaratabilir. İnsanların her gün makarna, et, sebze veya sadece ekmek yemesi söz konusu olamayacağı gibi hayvanların da sürekli aynı mama ile beslenmeleri doğru değildir. Zaman içinde çeşitli içerikteki mamalar ve besinlerle evcil hayvanlara sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sunmak hayvan sahiplerinin elindedir.

Gün içinde kuru mama, nutri feline tahılsız tavuk etli, ton balıklı konserve mama veya evde bulunan, kedilerin de çok sevdiği zeytin, havuç, yumurta gibi besinler belli oranlarda verilerek kediler beslenebilir.

Nutri Feline Tahılsız Tavuk Etli Ton Balıklı Kedi Konservesi

Doğru beslenme ev hayvanlarının parazitler dahil pek çok hastalıktan, aşırı tüy dökülmesi, tırnak kırılması, saldırganlık benzeri davranış bozukluklarından korunabileceğini unutmamak gerekir.

Bu yazı 209 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak