blogger analytics
Ödül MamasıÖdül MamasıÖdül MamasıÖdül Maması

Ödül Maması

Paylaş
 

Ödül Maması

Ödül maması, evcil hayvanınızın beslenme takviminde, normal mamalar yanında kullanılan mamalardır. Ödül mama ve bisküvileri, evcil hayvanınız için besin desteği sağlayarak. Ayrıca gıda ve vitamin desteği içerirler, ve köpeğinizin ağız ve diş sağlığı bakımından da faydalıdırlar.

Farklı tat ve yapılarda olan ödül mamaları; içerik olarak da evcilinizin türü, yapısı, taşı bakımından çok çok farklılık gösterirler.

Başta ödül maması kullanım amacı, evcil hayvanınızın doğru bir hareket, eylem, davranış gösterdiğinde, onun bu davranışını pekiştirmek amacıyla uygulanan bir sistemdir. Özellikle komut öğrenme ve davranış öğrenme sistemine uyum gösteren evcil hayvanlar için kullanıldığından, köpekler için kullanılan mükemmel bir pekiştiricidir. Doğru yere tuvalet ihtiyacı gidermek, doğru komuta doğru cevabı vermek, yanlış hareketi yapmaktan vazgeçmek gibi hareketler sonrasın kullanılan pekiştirici, hayvanın bunu öğrenmesi ve tekrarlaması açısından önemlidir.

ödül maması; pek çok marka tarafından, pek çok formda sunulabilmektedir. Fakat normal mama tercihinde olduğu gibi ödül maması tercih edilirken de, kalitesi, hayvanınız için uygun olup olmadığı çok önemlidir. Çoğu hayvan sahibi, bu özeni ödül maması adına göstermediği, sadece küçük bir ödül olduğu için önemsemediğinden, basit ve ucuz olanı tercih edebilir. Fakat köpeğe iyilik olması için yapılan bu hareket, pek çok sağlık sorununa davetiye çıkarabilir.Örneğin fazla yağ ve kalori içeriyorsa, obezite ve yağlanma sorunları ortaya çıkar. Bu yüzden aslında ödül maması tercih edilirken geniş bir araştırma yapılmalı, belirli markalar ve içerikleri yönünde yapılan bu ön araştırmada bilgi sahibi olunmalıdır.

ödül maması; başlıca sağlık ve kalite bakımından belirli özelliklere sahip olmalıdır.

Tuzsuzluk; ödül mamasında gerekli olan önemli özelliklerdendir. Burada kasıt tamamen tuzsuz olması değildir, besin maddesinde bir miktar tuz olabilir. İçindekiler bölümünde deniz tuzu, iyotlanmış tuzlar, yemek tuzu olarak geçebilirler. Hayvanınız için de tuz gerekli bir besindir fakat aynen insanda olduğu gibi, fazla tüketimi pek çok sağlık sorununa yol açar. Aşırı tüketildiği zaman kalp krizi, vücudun su tutması, hemoglobin konsantrasyonu gibi pek çok soruna yol açabilir.
Şekersizlik ; her türlü tatlandırıcı köpeğinizin beslenmesi için zararlı ve gereksizdir. Sakkaroz, mısır şurubu, türü ne olursa olsun bunlardan uzak durulması gerekir. Ayrıca bunların tüketilmesi eklem iltihabı, diş çürümesi, kan şekeri düşüklüğü, obezite, sinirlilik, katarakt ve birtakım alerjilere yol açabilir.

Soyasız; soya, ucuz olması ve bulunması nedeniyle pek çok gıda maddesine sık sık eklenen bir üründür. Fakat soya, evciliniz için başta alerjen bir sebep olmak üzere pek çok soruna neden olur.

Mısırsız; mısır protein bakımından zengin olmayan, besin değeri düşük, faklı nitelik bakımından faydasız olmasına rağmen üretici tarafından tercih edilebilen bir diğer içerik maddesidir. Kullanıldığında köpeklerde yer yer kas kaybına yol açtığı ortaya çıkmıştır.

Ödül Maması

Tahılsız; tercihen özellikle köpekler, doğada etçil olan ve protein ihtiyacı yüksek canlılar olduğu için, et ve et ürünleri yüksek içeriklere sebep duyarlar. Bu yüzden tahıl yüzdesi olabildiğince düşük olmalıdır. Hatta yüksek tahıl yüzdesi, zamanla hassas barsak sendromu gibi birtakım hastalıklara sebep olabilmektedir.

Süt ürünü içermeyen; süt ve süt ürünü genel olarak, alerjendir ve hassasiyetin başlıca sebebidir. Bu nedenle buna benzer semptomlar görüldüğünde, veterinere danışılması, gerekirse yiyeceğin değiştirilmesi gerekmektedir.

Bu özellikleri içeren ödül maması, evcil hayvanınız için uygun olan mama olarak nitelendirilebilir.

Bu yazı 211 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak