blogger analytics
Orijen Kedi Maması- İstanbul Pet Kuaför Salon Merkezi

Orijen Kedi Maması

Paylaş
 

Orijen Kedi Maması

Orijen kalitesi yüksek olan ve doğal ürünlerden oluşmasının yanı sıra daha çok yurt dışında bulmak daha kolay ve rahattır. Yurt dışında kalitesi yüksek bulunan mamalar arasında iyi bir yere sahiptir. Tercih edilen ve tavsiye edilen mamalardandır. Protein oranı son derece yüksek olduğu söylenir ve et oranı da yüksek olması sağlıksız olduğu düşüncesine kapılmamalıdır. Çünkü mamanın içerdiği protein oranı % 42, içerisinde bulunan sebze ve meyvelerin oranı ise % 20 içermektedir.

 

            Orijen kedi maması her mamada bulunan tüm olumlu özelliği içermesinin yanında kedilerin alışkanlıklarını ve sağlık durumları göz önünde bulundurulması yönünden seçilmelidir. Orijen maması tahıl ürünlerini diğer mamalar gibi içermemektedir ama mercimek ve nohut gibi değeri düşük karbonhidratları da içerir ve kana geçişi yavaş olmasıdır. Tahıl ürünleri yüksek olan pirinç, mısır, buğday ve kuru mamalarda da olduğu gibi aynı miktarda kullanılır.

Eğer fazla karbonhidrat tüketilir ise kan şekeri aniden yükselir. Ama düşmesi de kısa sürede olur. Metabolizma çok çabuk hızlanmasının ardından da acıkmada aynı şekilde hızlı olur. Glikoz ve yağ değeri yüksek ise dokularda birikir ve obezitenin oluşumu büyük oranda olur. Her kedi yağ ve proteine ihtiyaç duyar. Kuru mamalarda kullanılan tahılların değerinin yüksek olması daha ucuz ham madde üretmek ve saklanmasını kolaylaştırdığı için mamaların içinde daha çok kullanılması tercih edilir. Birbirine benzeyen iki mama türü bulunmaktadır. Bunlar ise orijen ve acana’dır. Orijen daha kaliteli ve çeşitli et içermektedir. Yağ ve protein oranı da yüksektir. Her iki mama çeşidi kediler için uygundur. Orijen tam av eti içerir. Orijenin idrar yollarında oluşan taşlar oluşabilme ihtimalinin aksine et oranın yüksek olması ve magnezyum miktarının düşük olması taş oluşumunu engeller, idrarın asidik olmasını sağlamasının yanında bağışıklık sisteminin daha rahat çalışabilmesine de yardımcı olur Mamanın içinde bulundurduğu besinler sağlıklı fonksiyonların olabilmesi için uygundur.

 

Eğer bu mama çeşidi kullanılacak ise yavaş yavaş yapılması kedilerin hem metabolizması için hem de sindirim sistemi sorunlarının oluşmaması için önemlidir. Çünkü birden verilmesi kedilerde sindirim sorunu ve bağışıklık sistemine zarar verir. Alerjik fonksiyonların hassaslaşmasına neden da neden olmaktadır. Sağlıklı kediler için uygun olmasının yanında böbrek sorunu yaşayan kediler için uygun olmayabilir. Proteinin yüksek olması bu mamanın kedilerde böbrek rahatsızlığına neden olacağı anlamına gelmez. Daha önce de söylediğimiz gibi bu gibi sorunların oluşması önceden böbrek rahatsızlığı olan kedilerde oluştuğu görülmüştür. içerisinde karbonhidrat bulundurması kilolu kediler için uygun olmayabilir. Kedilere günlük olarak verilen miktar dengeli bir şekilde olmalıdır. Çünkü yetişkin kediler, genç kediler ve yaşlı kedilere göre farklı olmalıdır. Ve her kedinin alacağı besin miktarı değişebilir.

Orijene Amerika’da üretilen bir mama türüdür. Kedi sahipleri eğer bir mama seçiminde gerekenleri tam olarak bilmez ise yanlış bir tercih sonucu kedileri zarar görme ihtimali çok yüksektir. Kedilerin sağlıklı ve uzun ömürlü olması için doğru ve tam beslenmedir. Türkiye’de de tercih edilen mamadır. Orijen mamalarından kullanılan besin ürünlerinin taze olması kedilerin bağışıklık sistemi için daha iyi olmaktadır. Kalitesi ve markası yönünden reyonlardan inmeyen her mama tercih edilirken iyice araştırılması gerekir. Çünkü sadece kalite yönünden bakıldığı sürece hata yapılma ihtimali olabilir. Seçilen mamanın içeriğine bakılması gerektiğini her profesyonel kedi sahiplerinin görüşlerini bulmak mümkündür.

Orijen Kedi Maması

Mamalar her kediye uygun olmayabilir. Örneğin yaşlı kediler için üretilen mama, genç kediler için uygun olmayabilir. Çünkü vücut yapısı ve metabolizma bunu kaldırmayabilir. Dişi ve erkek kedilerde aynısını uygulamakta yarar vardır.

Bu yazı 130 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak