blogger analytics
Ospelt Cats Sığır Etli Kedi KonservesiOspelt Cats Sığır Etli Kedi

Ospelt Cats Sığır Etli Kedi Konservesi

Paylaş
 

Annesiz yavru kedi bakımı

Ospelt Cats Sığır Etli Kedi Konservesi

Kedilerin hamilelik süresi 58 veya 62 gün olmaktadır. Yavrular doğumdan sonra en az 2 ay gibi bir süre anne sütü emmelidirler. Yavruların bu süreye kadar annelerinden süt emdiklerin de anneden yavruya geçmekte olan bağışıklık faktörleri, yavru için çok önemli olan besin kaynağı olan bu sütün alınması yavrular için oldukça önemlidir. Çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak annesinden ayrı kalmış olan 0 veya 2 ay arası olan bebek yavru kedilerin insan eliyle nasıl bakılır.

 

Önemli olan en önemli konu yavru kedinin minik bebeğin tahmini olarak kaç günlük olduğudur. Annesiz olan bebek yavru kedinin kaç günlük olduğunu anlayabilmeniz için göbek kordonuna ve yavrunun gözlerine bakmanız kaç günlük olduğunu öğrenebilmeniz açısından yeterli olacaktır. Eğer bebek olan yavru kedide henüz göbek kordonu düşmemiş ve ıslak durumda ise bu yavru kedi daha yeni doğmuştur. Yeni doğan yavru kedilerin kordonu ortalama olarak bir haftada düşmektedir.

 

Yavrunun gözleri ortalama 15 gün sonra açılır, iyi bir görüş kalitesine ise 2 ay da erişmektedir. Eğer yavru kediniz bir haftalıktan küçük ise günde iki defa olmak üzere batikon ile göbek kordonuna pansuman yapabilirsiniz. Böylelikle yavru kedinin göbek kordonunun enfeksiyon kapmasına engel olmuş olursunuz. Göbek kordonu kuruyunca bir kaç gün batikon ile pansuman yapma uygulaması bırakılmalıdır. Göbek kordonu çok fazla bakteri ve virüs tarafından kolayca enjekte edilebilmektedir.

 

Yavruya mutlaka bir eldiven yardımı ile müdahale etmelisiniz. Direkt olarak el ile temastan kaçınmalısınız. Yeni doğan bebek yavru kedi bu yüzden dolayı da çok temiz bir yerde bakılmalı, hatta veteriner kliniklerinden veya eczanelerde bulunmakta olan hasta altı koruyucu örtülerinden kullanılması gerekmektedir. Bunların yanı sıra diğer önemli olan bir husus da vücut sıcaklığının sağlanması ve korunması gerektiğidir. Yavru kedilerde vücut sıcaklığının kontrolünü sağlamakta olan mekanizmalar daha çok küçük olan yavru kedilerde henüz sağlanamamaktadır.

 

Bunu anne olan kedi kendi vücut sıcaklığı ile sağlamaktadır. İşte bu yüzden dolayı yavrunun yanına sıcak su konulmuş termosfer ya da bir pet şişe içine su doldurulur ve bu sıcak su şişesi bir havlu ile sarılarak yavrunun altına konur. Yavru kedinin altına koymuş olduğunuz termosfer veya sıcak su şişesi yavruya direkt olarak temas ettirilmeli ve bu termosfer veya sıcak su şişesi 3 – 4 saatlik ara ile yenilenmelidir. Sıra uygun sıcaklık sağlandıktan sonra beslenmeye gelir. Yavrunun henüz gözleri kapalıdır daha açılmamıştır ve kulakları duymamaktadır sadece koku ve tat almaları vardır.

 

Yeni doğmuş olan yavrunun henüz emme refleksi gelişmiş durumda değildir. Yavrunun doğumundan ilk 12 saatlik süre içinde yavruların beslenmesi gerekmektedir. Annesiz olan yavru kediyi beslenmeniz için mama hazırlanışı: Bir cezvede içme suyu kaynatın ve kaynayan su önceden sıcak suyla çalkalanmış olan biberona boşaltılmaktadır. Biberonda bulunmakta olan her çizgi bir ölçek mama konulup topaklaşma kayboluncaya kadar çalkalanır.

 

Yavru kedi için hazırlamış olduğunuz mamanın sıcaklığına bakmak amacıyla bir kaç damla bileğinize damlatırsınız eğer ki bileğiniz yanmamış ise yavru kediyi beslenmeye başlayabilirsiniz. Biberon yavru kediye 45 derecelik açı ile yavru kediye verilir. Yavru kedi doyurduktan sonra ağız temizliği için ılık suya batırılmış bir pamuk veya gazlı bez ile yapılmaktadır. Yeni doğmuş olan yavru bebek kedi üç saatte bir beslenmeye ihtiyaç duymaktadır.

Ospelt Cats Sığır Etli Kedi Konservesi

İlk haftada mama miktarı 2- 6 cc, ikinci ve üçüncü haftalarda ise bu doz biraz daha arttırılarak 10 cc.’ yi bulmaktadır. Dördüncü haftadan itibaren ise yavru kedinizi ek gıdalar ile beslemeye başlayabilirsiniz. Kedilerin severek yiyeceği ve asla hayır diyememeği bir mamadır. İçeriğinde sığır eti mevcuttur. Tam da kedinizin ağzına layık bir konserve mamasıdır.

Bu yazı 191 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak