blogger analytics
Plaisir Yetişkin Ezme Tavuklu Kedi Konservesi- İstanbul Pet Kuaför Salon

Plaisir Yetişkin Ezme Tavuklu Kedi Konservesi

Paylaş
 

Plaisir Yetişkin Ezme Tavuklu Kedi Konservesi

Kedilerin sağlıklı beslenmesinin öneminin sürekli vurgulanmasına karşılık, bazı kedi sahipleri hala bu konuda bilinçsiz tavırlar sergilemektedirler. Oysa sağlıksız beslenme, kedileri hayatları boyunca olumsuz şekilde etkileyen bir durum. Sağlıklı bir kediye sahip olmak isteyen her kedi sahibinin bu konuda gerekli tedbirleri alması son derece önemli ve yerine getirilmesi gereken bir sorumluluktur.

 

Kedilerde sağlıklı beslenmeme ile ilgili ortaya çıkan hastalıklardan biri obezitedir. Gereksinimlerinden fazla yağ ve karbonhidrat alan kediler, maalesef obezite riski ile karşı karşıya kalıyorlar. Daha çok artık ev yemekleriyle beslenen kediler, obezite ile tanışıyorlar. Ev yemeklerinde kediler için oldukça yüksek olan yağ ve karbonhidrat, kedilerin obeziteye yakalanmalarını kolaylaştırıyor. Obezite olan kedileri, obezitenin neden olacağı başka hastalık riskleri de bekliyor. Bu hastalıkların başını da diyabet çekiyor.

 

Ayrıca obezite olan kedilerde solunum sıkıntıları, kalp yetmezliği ve iskelet yapılarında meydana gelen bozukluklarda görülebiliyor. Yeterli beslenmesi sağlanamayan kedilerde, obezitenin tam tersi olarak aşırı zayıflık görülebiliyor. Alması gereken miktardan daha düşük beslenen kedilerde görülen aşırı zayıflık, gelişim bozukluklarına ve iskelet yapısında meydana gelen bazı sorunlara neden olabiliyor.

 

Sağlıksız beslenen kedileri bekleyen başka bir sağlık sorunu da, tüy yapısında oluşan bozukluklardır. Kedilerin tüy yapılarının sağlıklı olması, onları bazı deri hastalıklarına karşı korumaktadır. Tüy yapısı bozukluğu, yetersiz protein ve yağ alımı ile ilgilidir. Özellikle yavruluk dönemlerinde yeterli beslenemeyen kedilerde görülen kemik yapısı bozuklukları, kediyi tüm yaşantısı boyunca etkileyecek bir sağlık sorunudur. Aldıkları besinlerin, vitamin ve minerallerin yetersiz oluşu nedeniyse, bazı kedilerde dışkı yeme alışkanlığı gelişebilir.

 

Bu sorunun çözümü, kedide eksik olan vitamin ve minerallerin, kediye verilmesi ve vücuttaki eksikliğin giderilmesidir. Kedilerin sağlıksız beslenmeleri, bağışıklık sistemlerini zayıflattığı için, kediler birçok hastalığa da açık olacaklardır. Yeterli ve dengeli beslenemeyen kediler, bu nedenlerden dolayı da, kısa ömürlü olurlar. Sağlıklı beslenen kedilerin, çok daha uzun ömürlü oldukları bilinmektedir.

 

Kedilerin sağlıklı olması ve doğru bir şekilde beslenmeleri için, kedi sahibinin, bilgi edinmesi ve ona göre hareket etmesi önemlidir. Kedilerin en doğru beslenme yönteminin, kedi mamalarıyla sağlanabileceği artık bilinmelidir. Kediler için seçilen doğru bir kedi maması, onun beslenmesine tam destek sağlayacak ve onu karşılaşabileceği hastalıklara karşı koruyacaktır. Mama seçiminin dikkatli bir şekilde yapılması önemlidir.

 

Bazı mama markalarında, kedilerin sağlıklı beslenmesine engel teşkil eden ürünlerin ve zararlı maddelerin bulunması, her kedi maması markasına güvenilmemesi gerektiğinin bir göstergesidir. Kedi için mama seçilirken, kedinin ihtiyaçlarının belirlenmesi, kedi beslenmesinde önemli olan besin gruplarının ve kedi beslenmesinde yeri olmayan ürünlerin öğrenilmesi, kediler için mamada bulunan maddelerin neler olduğu hakkında fikir sahibi olunması önemlidir ve kaliteli bir mama seçimini sağlar.

 

Plaisir yetişkin ezme tavuklu kedi konservesi, içeriği bakımından çok da kaliteli bir mama özelliği göstermemektedir. Kaliteli bir kedi mamasında mutlaka yüksek oranda bulunması gereken besin grubu ettir. Et bulunmayan ya da olması gereken orandan düşük bulunan kedi mamalarının, kaliteli mamalar olduğu söylenemez. Çoğu kedi mamasında, et yerine protein oranını yükseltmek için et yan ürünleri kullanılır. Et yan ürünlerinin yüksek oranda kullanıldığı kedi mamalarından biride bu mamadır. Et yan ürünleri oldukça ucuz ürünlerdir ve mamanın maliyetini düşürmek isteyen mama firmaları tarafından mamaların içeriğinde kullanılırlar.

Plaisir Yetişkin Ezme Tavuklu Kedi Konservesi

Et ürünleri çok sağlıksız ve aslında kaynağının ne olduğu da tam bilinmeyen ürünlerdir. Et ürünlerinin bulunduğu mamaların kullanılmaması, içeriğinde yüksek oranda gerçek et bulunan mamaların kullanılması önerilmektedir. Mamada tahıl bulunmaması, mamanın olumlu özelliğidir. Çünkü tahıllar, kediler için uygun değildir ve kedi mamalarında olmaları istenmeyen ürünlerdir. Mamada bulunan şekerler ve bazı katkı maddeleri de mamanın kalitesinin düşmesine neden olan diğer sebeplerdir.

Bu yazı 65 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak